آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید
جهت رزرو شرکت در کارگاه موجر و مستوجر ویژه تمامی گروههای آزمونی به سایت reg.dadsima.com مراجعه نمایید

حقوق محیط زیست

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

حقوق محیط زیست

 انقلاب صنعتی در قرن 17 وکشف نفت در قرن 18 تحولات عظيمی را در زندگی بشر به همراه داشت با تحول روابط و پيشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی به ويژه در سطح جوامع صنعتی تأثير بيشتر اين فعاليت‌ها بر جنبه‌های زيست محيطی فعاليت‌های توليدی و حقوق مصرف كننده مشهودتر گرديد و مقتضای اين تحولات چنين مي‌نمود که حقوق نيز همگام با نيازهای بشری به تنظيم اين روابط بپردازد. در رويکرد پست مدرن دنيای امروز ، كه از ويژگي‌هاي آن مخالفت با رشد اقتصادي به بهانه‌ي تخريب محيط زيست است همواره يکی از مسائل و دغدغه‌ها اين بوده که آيا پيشرفت صنعت و پيدايش تکنولوژی ، رفاه عمومی را به همراه خواهد داشت يا نه؟


در پاسخ به اين پرسش ، بين اقتصاددانان و طرفداران محيط زيست اختلاف نظر فاحشی وجود داشت ؛
 از نظر اقتصاددانان ، پيشرفت صنعت و تکنولوژی ، رفاه عمومی را به همراه خواهد داشت ، در حالی که طرفداران محيط زيست بر اين باور بوده‌اند ، که رفاه عمومی همراه با پيشرفت صنعت و تکنولوژی ، بدون توجه به محيط زيست محقق نخواهد شد. در واقع مي‌توان گفت ، برای اولين بار در کنوانسيون 1972 استکهلم بود که "حق بر محيط زيست سالم" به عنوان يکی از حقوق مسلم بشر شناخته شد. به تدريج گرايش مهمی تحت عنوان "حقوق محيط زيست"در مباحث حقوقی مطرح شد. امروزه ما شاهديم که حقوق محيط زيست در رويکردهای عصر پست مدرن ما جايگاه بسيار مهمی دارد ؛ امروزه مسأله‌ي محيط زيست تبديل به يک مسأله‌ي جهانی شده است. به عنوان مثال ، تقريباً در اکثر وب سايت‌هايی که متعلق به ارگان‌های تجاری و صنعتی است ، يک لينک هم به خطمشی‌های زيست محيطی آن سازمان مربوط می‌شود و به نظر ما ايران هم نبايد از اين حرکت جهانی غافل بماند.

 

علاقه‌مندان اين رشته علاوه بر تدريس در دانشگاه و مراكز مختلف آموزشي می‌توانند به انجام كارهاي پژوهشي در مراكز تحقياتي و به ويژه مركز پژوهش‌هاي مجلس ، مركز پژوهش‌هاي نهاد رياست جمهوري ، مركز توسعه قضايي قوه قضاييه و وزارت امور خارجه بپردازند. علاوه بر اين مطالعه اين رشته اثرات قابل توجهي بر كار افرادي دارد كه قصد دارند در حرفه وكالت يا قضاوت وارد شوند و با توجه به تخصصي شدن موضوعات حقوقي اين گرايش به ‌عنوان يكي از گرايش‌هاي جديد حقوق مي‌تواند دورنماي بسيار روشني را براي آن تصور نمود. اين گرايش در حال حاضر فقط در دانشگاه شهيد بهشتي در دوره‌هاي روزانه و شبانه به طور ميانگين هر ساله بين 15 تا 20 نفر دانشجو در مقطع ارشد مي‌پذيرد .

 

دروس و ضرایب آن

 

درس متون حقوقی حقوق جزای اختصاصی حقوق بین الملل عمومی حقوق اداری
ضریب 3 2 2 2ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال 1388

 

دوره دانشگاه ظرفیت پذیرش ملاحظات
روزانه شهید بهشتی 12  
   

 

منابع: