آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید
جهت رزرو شرکت در کارگاه موجر و مستوجر ویژه تمامی گروههای آزمونی به سایت reg.dadsima.com مراجعه نمایید

بازهم شاید اسکودا وفا نکند!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۹/۰۷

بازهم اسکودا وفا نمی کند؟!

چرا اطلاع رسانی  نمی کنید؟ تا این لحظه از سوم دی 15 ساعت گذشته است.

درپی برگزاری آزمون وکالت با ایرادات تایپی و ماهوی ریاست محترم اسکودا اعلام نمود که نتایج آزمون سوم دی ماه از طریق سایت اسکودا و سازمان سنجش اعلام می شود اما متاسفانه اسکودا امروز صبح در سایت اعلام نموده است که نتایج از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود(یعنی در سایت اسکودا اعلام نمی شود) و تا این لحظه(ساعت15 و پایان وقت اداری)هنوز هیچ خبری از اعلام نتایج نشده است و این در حالی است که داوطلبان این آزمون نفس گیر بسیار مضطرب و منتظرند. البته داوطلبان هنوز فراموش نکرده اند که ریاست محترم اسکودا قول دادند که سوالات مطابق نظر اساتید مطرح باشد اما بدان وفا نکردند. در این شرایط امیدواریم اسکودا به قول خود عمل کند و یا حداقل به منظور جلوگیری از تشویش ذهن داوطلبان و ایجاد شایعات نگران کننده، در مورد تاخیر در اعلام نتایج توضیح دهد.  و خبر تکمیلی(ساعت 16:05)


 

 

 

و خبر تکمیلی

دقایقی پیش(ساعت16:05) مندنی پور رییس اسکودا اعلام کرد:

“نتایج آزمون وکالت سال ۹۱ حداکثر تا روز دوشنبه چهارم دی‌ماه اعلام خواهد شد”

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در حالی که پیش از این علی مندنی پور، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) اعلام کرده بود که نتایج آزمون وکالت سال ۹۱ روز یکشنبه سوم دی ماه اعلام می شود اما ظاهرا به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها، اعلام این نتایج با تاخیر انجام خواهد شد.

علی مندنی پور – رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در این زمینه به ایسنا گفت: ما منتظر اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش هستیم. ان‌شالله زمانی که سازمان سنجش نتایج را به ما اعلام کرد، داوطلبان می توانند نتایج آزمون وکالت را در سایت سازمان سنجش و اسکودا مشاهده کنند.

 

 

 

 

 

آزمون  تقریبا سه میلیارد تومانی، یک سوال؟ یک سرنوشت!

 

در چنین آزمون نفسگیری  داوطلبانی  را می شناسم  که همه  زندگی خود را وابسته به قبولی در  آزمون دانسته و بمنظور موفقیت هزینه های  مالی زیادی متحمل شده اند و تمامی وقت خود را در طی یکسال مصروف مطالعه  کرده اند به امید آنکه در این آزمون موفق شوند.

بی تردید در این آزمون با این رقابت تنگاتنک یک تست هم سرنوشت ساز است به نحوی که تجربه نشان داده یک تست(در دروس با ضریب3) میتواند تا 100 نفر رتبه داوطلب را جابجا کند و لذا هنگام اعلام نتایج حذف یک تست یا ارائه کلید نادرست میتواند به حذف عده ای و جایگزینی دیگران منجر شود.

 

آزمون  تقریبا سه میلیارد تومانی، یک سوال؟ یک سرنوشت!

در آزمون وکالت امسال بیش از چهل هزار نفر شرکت کرده اند که دو هزار و ششصد نفر از آنان پذیرفته می شوند و شانس قبولی در هر کانون با توجه به تعداد شرکت کنندگان و ظرفیت آن متفاوت است بعنوان مثال در کانون خراسان 2341 نفر در آزمون ثبت نام نموده اند و از این تعداد 110 نفر پذیرش می شوند یعنی از هر 21 شرکت کننده تنها یک نفر پذیرفته می شود به عبارت دیگر کمتر از 5 درصد احتمال قبولی وجود دارد.

در چنین آزمون نفسگیری  داوطلبانی  را می شناسم  که همه  زندگی خود را وابسته به قبولی در  آزمون دانسته و بمنظور موفقیت هزینه های  مالی زیادی متحمل شده اند و تمامی وقت خود را در طی یکسال مصروف مطالعه  کرده اند به امید آنکه در این آزمون موفق شوند.

بی تردید در این آزمون با این رقابت تنگاتنک یک تست هم سرنوشت ساز است به نحوی که تجربه نشان داده یک تست(در دروس با ضریب3) میتواند تا 100 نفر رتبه داوطلب را جابجا کند و لذا هنگام اعلام نتایج حذف یک تست یا ارائه کلید نادرست میتواند به حذف عده ای و جایگزینی دیگران منجر شود.

آیا سرنوشت بیش از 40000 نفر حقوقی شرکت کننده در این آزمون ایجاب نمی کند که این سوالات کاملا استاندارد و بدون یک اشتباه و غلط تایپی یا ماهوی باشد؟

آیا داوطلبانی که حدود سه میلیارد تومان بابت این آزمون پرداخته اند(هر داوطلب هفتاد هزارتومان ضربدر چهل هزار نفر مساوی است با دو میلیارد و هشتصد میلیون تومان) حق ندارند آزمونی مصون از هرگونه ایراد و خطا را بخواهند؟

آیا توقع طرح تنها 120 سوال کاملا  استاندارد دقیق و بدون اشتباه تایپی و ماهوی از ناحیه داوطلبان توقعی نابجا است؟

چرا اتحادیه محترم کانون وکلا با صرف سه میلیارد تومان نمیتواند آزمونی فارغ از هرگونه اشتباه تایپی و ماهوی برگزار کند؟

 

متن اظهارات رییس محترم اسکودا در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا:

"ما سعی کردیم سوالاتی را انتخاب کنیم که از سوی اساتید صاحب‌نظر و شناخته‌شده کشور طراحی شده باشد.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در پایان تصریح کرد: در سوالات آزمون وکالت امسال، سوالات اختلافی وجود نداشت و سوالات براساس چارچوب قانونی و به صورت تستی بود. "( به نقل از خبرگزاری ایسنا جمعه 19 آبان)

 

 

متن اطلاعیه اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران بعد از برگزاری آزمون وکالت

 


بسمه تعالي

 

لزوماً به آگاهي شركت كنندگان مي رساند:

چنانچه سوالي از هر لحاظ واجد اشكال باشد (مثلاً دو گزينه عيناً مشابه در چهار پاسخ وجود داشته باشد) آن سوال حذف و نمره آن بين ساير سوالات آن درس تقسیم خواهد شد.


اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران

لازم به ذکر است که متاسفانه در سوال 30 آزمون وکالت عینا دو گزینه مشابه هم طرح شده بود.

 

 

اغلب شرکت کنندگان آزمون وکالت 1390 در سال گذشته از کیفیت طرح سوالات و کلید اشتباه آزمون نارضایتی خود را اعلام که نهایتا منتهی به ارائه کلید مجدد شد.(اخبار معترضین و تجمع آنان بعد از اعلام نتایج از رسانه های جمعی منتشر شد)آیا تجربه سال گذشته نباید به برگزاری آزمونی مصون حتی از یک خطا در امسال منتهی می شد؟

 پس چرا امسال هم از مباحث اختلافی سوال طرح شده است و چرا بعضا کلید اشتباه ارائه شده است؟

با توجه به اهمیت یک تست و سرنوشت داوطلبان و اضطراب های وارده به آنان و خانواده شان، چرا کانون آنچه را که بایسته است روا نمی دارد؟

چرا باید سوالات 30 و 116 در آزمون وکالت امسال اشتباه طرح شوند که بعدا کانون اقدام به حذف آنان کند؟

چرا باید کلید سوال 97 مخالف نظر اساتید مطرح باشد؟ مگر نه آنکه ریاست محترم اسکودا فرموده اند:

"ما سعی کردیم سوالاتی را انتخاب کنیم که از سوی اساتید صاحب‌نظر و شناخته‌شده کشور طراحی شده باشد. در سوالات آزمون وکالت امسال، سوالات اختلافی وجود نداشت و سوالات براساس چارچوب قانونی و به صورت تستی بود"


متن سوال 97 آزمون وکالت 1391 و پاسخ اشتباه کانون
۹۷ – اگر شريكي سهم خود را از مال مشاع نزد شريكش به امانت گذارد و شريك مذكور بدون اجازه آن را تصاحب كند، عمل شريك چه عنواني دارد؟

۱ ) غصب     
۲ )خیانت در امانت(پاسخ کانون)
۳ ) تصرف عدواني        
۴ ) تحصيل مال نامشروع

مگر پاسخ سوال 97 مخالف نظر استاد و مولف صاحبنظر و مطرح کشوری حقوق جزا دکتر میرمحمد صادقی نیست(ایشان در صفحه 164 کتاب جرایم علیه اموال، با ذکر نظرات مختلف از دیدگاه حقوقی جرایم در اموال مشاع را توسط احد از شرکا با توجه به قوانین موجود محقق نمی دانند مگر جرم تخریب به استناد رای وحدت رویه)

 

 

چرا سوال 100 ایراد ماهوی دارد( هیچیک از گزینه ها نمیتواند پاسخ صحیح باشد)با این وجود چرا بهترین گزینه (گزینه ای که کمترین غلط) را دارد بعنوان پاسخ اعلام نشده است؟


۱۰۰ – كدام مورد را دادگاه كيفري نمي‌تواند به طور توامان مورد حكم قرار دهد؟

۱ ) تعليق مجازات و تعدّد جرم (پاسخ کانون) 
۲ ) تخفيف مجازات و تعدّد جرم
۳ ) كيفيات مشدّده قانوني و معاذير قانوني        
۴ ) كيفيات مخففه قانوني و تبديل مجازات

 

مطابق نص ماده 26 قانون مجازات اسلامی تعلیق مجازات فقط در تعدد جرم عمدی جایز نیست و نه مطلق جرم لذا امکان صدور حکم به تعلیق در تعدد جرایم غیر عمدی ممکن است و گزینه 1 بی تردید پاسخ نیست همچنین مطابق نص ماده 22 دادگاه می تواند تخفیف دهد و یا تبدیل کند(امکان جمع تخفیف و تبدیل وجود ندارد) و به تصریح تبصره 3 همین ماده "چنانچه نظیر جهات مخففه مذکور در این ماده در مواد خاصی پیش بینی شده باشد دادگاه نمی تواند به موجب همان جهت دوباره مجازات را تخفیف دهد" لذا گزینه 4 گزینه با توجه به ظاهر قانون پاسخ مطلوب در این شرایط است.

 

سوال 87 هم ایراد ماهوی دارد و متاسفانه بدون توجه به قانون جرایم رایانه مصوب 1388 طرح شده است و متاسفانه پاسخ صحیح در میان گزینه های مطروحه نیامده است.

۸۷ – هرگاه كسي از كارت بانكي ديگري كه در خودپرداز جا مانده استفاده و از حساب صاحب كارت وجهي دريافت كند، عملش مشمول كدام عنوان است؟

۱ ) سرقت        
۲ ) خيانت در امانت        
۳ ) كلاهبرداري
4)تحصيل مال نامشروع(پاسخ کانون)

به استناد ماده 13 قانون جرایم رایانه ای هرکس به طور غیرمجاز از سیستم‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سیستم وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند به مجازات محکوم  و لذا عملش کلاهبرداری رایانه ای محسوب میشود.

مگر نه اینکه استفاده از کارت دیگری مستلزم فشردن دکمه دستگاه خودپرداز و وارد کردن داده ها می باشد چرا گزینه کلاهبرداری رایانه ای که گزینه صحیح است در میان گزینه ها وجود ندارد؟

 

 

در سوال 8 اشتباها بجای خانم "الف" خانم "ب" تایپ شده است.

در سوال 28 اشتباها بجای کلمه "تودیع" کلمه "توزیع" تایپ شده است.

در سوال 40 اشتباها بجای کلمه "داوری" کلمه "دادرسی" تایپ شده است.

و....

 

 

سخن آخر

داوطلبان بزرگترین آزمون حقوقی کشور سه میلیارد تومان می پردازند تا در آزمونی شرکت کنند که حتی یک سوال هم اشتباه نداشته باشد و  از موارد اختلافی هیچگونه سوالی طرح نشود زیرا یک سوال سرنوشت خیلی ها رادر این آزمون جابجا میکند.

متاسفانه در آزمون وکالت 1390 آنقدر اشتباهات فراوان بوده که گویا برخی کمتر شدن آن در آزمون وکالت 1391 را موفقیت می دانند اما داوطلبان بابت هر سوال 23میلیون تومان پرداخته اند(اگر مبلغ سه میلیارد تومان را تقسیم بر تعداد سوالات آزمون وکالت یعنی 120 نمایید به هر سوال 23میلیون تومان تعلق می گیرد) و حق دارند که آزمونی مصون حتی از یک اشتباه تایپی را بخواهند چه رسد به اشتباهات ماهوی فاحش و در برابر این حق کانون تکلیف دارد که آزمونی کاملا استاندارد برگزار کند و نه کمی  غیر استاندارد!!

امید است اسکودا به نحو مقتضی از داوطلبان دلجویی و کلید سوالات را اصلاح نماید همچنین سوالاتی را که ایراد ماهوی دارند حذف کند و در سال آینده به تکلیف قانونی خود در برگزاری آزمونی کاملا استاندارد و مصون از هرنوع اشتباه و  ممنوعیت طرح سوال از موارد اختلافی عمل کند.

اینجانب به نوبه خود ارتقا نسبی سوالات امسال را ارج می نهم.