آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید

شروع ثبت نام متون فقه ویژه آمادگی آزمون دکتری و کارشناسی ارشد


برای یادگیری متون فقه و متون حقوقی چه برنامه دارید؟

همه اذعان دارند که یادگیری متون فقه و متون حقوقی برای موفقیت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ضروری است. و همه می دانند که متون فقه درسی خودخوان نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر با برنامه های گروه فقه و اصول همراه شوید.

به منظور آمادگی کامل داوطلبان آزمون دکتری و کارشناسی ارشد دوره تفصیلی متون فقه از روز دوشنبه 24 شهریور ماه با تدریس دکتر مروارید آغاز می شود 

 

برای یادگیری متون فقه و متون حقوقی چه برنامه دارید؟

همه اذعان دارند که یادگیری متون فقه و متون حقوقی برای موفقیت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ضروری است.

متن آتی را بدقت مطالعه فرمایید.

 

 

تأثیر «فقه» بر «حقوق»، در کشورهای اسلامی، به ویژه ایران عزیز ما، مدعایی است که نیازی به اقامه دلیل ندارد. تا آنجا که به اذعان حقوقدانان، قانون مدنی ایران، در بسیاری از موادّ، همان فتاوای مشهور فقیهان است که به شکل هنرمندانه ای جامه قانون بر تن کرده است. این تأثیر بر قانون مجازات _پس از پیروزی انقلاب اسلامی_ نیز امری غیر قابل انکار است.

و به همین دلیل است که دروس «متون فقه»، «اصول فقه» و «قواعد فقه» در میان دروس رشته حقوق و برای دانشجویان این رشته گنجانده شده است تا فارغ التحصیلان این رشته از مبانی قانونگذاری دور نمانند.

سالیان درازی است که درس «متون فقه» در دانشکده های حقوق، بر پایه متن کتاب « اللمعة الدمشقية » تألیف شهید اول، و گاه « تحریر الروضة » که بسط داده شده همان کتاب لمعه دمشقیه است، در قالب متون فقه یک تا چهار و مجموعا 8 واحد درسی ارائه می گردد.

به جهت اهمیت جایگاهی که درس متون فقه در رشته حقوق دارد، در آزمونهای ورودی مقطع کارشناسی ارشد و نیز دکتریِ دو گرایش پرطرفدار «حقوق جزا و جرم شناسی» و «حقوق خصوصی» و برخی از گرایش های دیگر مانند «حقوق خانواده» و یا «حقوق مالکیت فکری»، درس متون فقه به عنوان یکی از موادّ آزمون گنجانده شده است.

با این حال همواره شاهدیم که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته حقوق که در آزمون های کارشناسی ارشد در گرایش جزا یا حقوق خصوصی و ... شرکت می کنند، در پاسخ صحیح به سؤالات متون فقه، از توفیق چندانی برخوردار نمی شوند.

 

 

مشکل کجاست؟

علت عدم توفیق دانشجویان در سه امر خلاصه می شود:

1. سؤالات درس متون فقه در آزمون کارشناسی ارشد، به ویژه در سالیان اخیر، از منبعی گسترده تر از متن لمعه دمشقیه طرح می گردد. گاه از «تحریر الروضة» و گاه حتی از «الروضة البهیه » (معروف به شرح لمعه) طرح شده است. بنابراین، صرفا خواندن متن لمعه دمشقیه، دانشجویان را در حل سؤالات آزمون، توانمند نمی سازد

2. متون فقه های چهارگانه که در دانشکده های حقوق تدریس می شوند، همه مباحثی که در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری مورد سؤال قرار می گیرند، را پوشش نمی دهد. به عنوان مثال در آزمون کارشناسی ارشد از مباحثی مانند رهن، ضمان، حواله، عاریه، ودیعه، وقف و ... سؤال طرح می شود و حال آنکه هیچ یک از چهار متون فقه، این مباحث را در بر ندارد

3. معمولا کیفیت ارائه درس متون فقه در دانشگاه ها به گونه ای نیست که دانشجو را در حل سؤالات آزمون کارشناسی ارشد، توانمند سازد. این مطلب در بسیاری از موارد ناشی از آن است که اساتید این درس در طول ترم های کوتاه دانشگاهی، همواره با کمبود زمان برای ارائه بایسته و شایسته این درس مواجه هستند و نهایتا کیفیت ارائه درس، فدای کمیت آن می شود. علاوه بر این، گاهی درس متون فقه، بدون توجه به سبک سؤالات آزمون ارشد، تدریس می شود. به عنوان مثال، استاد متون فقه، بیشتر به بیان معنا و محتوای عبارات عربی می پردازد و توجه چندانی به تبیین و تشریح عبارات عربی، ندارد. در حالی که سؤالات آزمون ارشد، از متن و عبارات عربی طرح می شود و تنها کسانی می توانند به چنین سؤالاتی پاسخ دهند که علاوه بر فهم دقیق محتوا و معنا، تسلطی نسبی بر عبارات عربی پیدا کرده باشند.

 

 

اما چاره چیست؟

دپارتمان حقوق موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان(دادِستان) با در نظر گرفتن تمام عواملی که باعث ناکامی دانشجویان در مسیر آموزش صحیح متون فقه می شود، اقدام به راه اندازی گروه «فقه و اصول» و تدوین برنامه ای منسجم و استفاده از اساتید با تجربه و شناخته شده از جمله دکتر مروارید در این زمینه نموده است.


هدف نهایی دپارتمان، ایجاد بستری مناسب برای یادگیری متون فقه است که به تبع آن، موفقیت دانشجویان در آزمون های ارشد و دکتری تأمین می گردد. برگزاری «دوره های بلند مدت آموزش متون فقه»، تنها اولین گام در نیل به این هدف تلقی می شود. مهمترین ویژگی های این دوره ها به شرح زیر است

1. ارائه متن آموزشی مناسب. این متن، با توجه به نحوه سؤالات آزمون کارشناسی ارشد و دکتری، بر پایه کتاب « الروضة البهیة » (شرح لمعه)، آماده شده است. هر چند در میان کتبی که در حال حاضر در دانشگاه ها تدریس می شود، کتاب تحریر الروضة مناسب تر از سایر متون به نظر می رسد؛ اما این کتاب نیز کاستی هایی دارد که گاه در حل سؤالات آزمون ارشد، تأثیر گذار است. تنها به یک نمونه از این کاستی ها اشاره می شود:  تا کنون چندین بار از بحث «بیع حیوان» در آزمون های کارشناسی ارشد سراسری و آزاد سؤال طرح شده است و حال آن که در کتاب تحریر الروضة این بحث طرح نشده است!

در این متن آموزشی عبارات عربی به پاراگراف های کوچک و متعدد که از جهت موضوعی با هم مرتبط هستند تقطیع شده، واژگان کلیدی یا مشکل هر پاراگراف، استخراج گشته، جدا گانه توضیح داده می شود. و استاد درس، پس از ارائه توضیح شفاف از بحث، با تمرکز بر روی عبارات عربی، به تبیین و تشریح آن می پردازد تا از این رهگذر، دانشجو هم محتوا و مفهوم عبارات را بخوبی درک کند و هم تسلط کامل بر عبارات عربی پیدا نماید به گونه ای که بدون رجوع به ترجمه متن عربی، خود بتواند توضیح و ترجمه ای روشن از متن را ارائه کند.

2. جامعیت دوره آموزش. در این طرح، ابتدا مباحث فقهی به دسته های ششگانه 1. «متون فقه قضائی» 2. « متون فقه قراردادها»، 3. «متون فقه خانواده»، 4. « متون فقه کیفری»، 5. « متون فقه مسؤولیت مدنی»، و 6. « متون فقه تکمیلی» تقسیم گردیده است. هر یک از این دسته ها، خود به بخش های کوچکتری تقسیم می گردد.  به عنوان مثال دسته «متون فقه قراردادها»، به شش بخش تقسیم گردیده است که در هر بخش، مجموعه ای از قراردادها که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، گنجانده شده است. به عنوان مثال عقود «هبه، وقف و وصیت»، به جهت اینکه در زمره عَطایا هستند، در کنار هم قرار گرفته، آموزش داده می شوند و یا عقود «ودیعه، عاریه و وکالت» بدین لحاظ که همگی از عقود اذنی تلقی می شوند، در کنار هم قرار گرفته، آموزش داده می شوند. این دسته بندی علاوه بر اینکه مباحث فقهی را به دنیای حقوق نزدیک تر         می سازد، بستری مناسب را می گشاید که در آن، بخش عمده ای از مباحث فقهی به شیوه ای کارآمد آموزش داده شود. بر اساس این طرح، «متون فقه قضائی» به عنوان پیش نیاز آموزش سایر دسته ها در نظر گرفته شده است

3.کارگاه مهارت. آشنایی با سؤالات آزمون های کارشناسی ارشد، بخشی از برنامه های دوره آموزش را تشکیل می دهد. در این بخش علاوه بر اینکه سؤالات این آزمون ها و شیوه طرح آن ها برای دانشجویان به بحث گذارده می شود، آموخته هایی که در طول یک دوره آموزشی داشته اند، با طرح سؤالات مهارتی_مفهومی، سنجیده خواهد شد تا نقاط ضعف مشخص گشته، با کمک استاد مرتفع گردد و دانشجو با آمادگی مناسب در آزمون نهایی شرکت کند.

 

 

 

متون فقه، درسی خودخوان نیست

آن ها که لُمعه و شرح آن را می شناسند معتقدند که کتابی نیست که بتوان به تنهایی از پس آن برآمد. نیاز به استادی دارد که کلمه به کلمه، جمله به جمله، همراه با دانشجو بوده، او را در فهم عبارات یاری کند. کتابی موجَز و خلاصه، که گاه با ذکر تنها یک کلمه، اشاره به استدلالی می کند که فهم و توضیح آن، دقایقی وقت می بَرَد! این مسأله را اضافه کنید به ضعف بنیادینی که اغلب دانشجویان حقوق در زبان عربی دارند و آن گاه به این نتیجه خواهید رسید که متون فقه، درسی خودخوان نیست.

 

با ما در طرح آموزش متون فقه ومتون حقوقی همراه شوید.

جهت اطلاع رسانی رایگان از برنامه ها و کلاس های متون فقه عدد 85  وجهت اطلاع از برنامه های متون حقوقی عدد 86 را به سامانه 300032003000 ارسال نمایید.

اطلاعات بیشتر:05136050072