آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید
جهت رزرو شرکت در کارگاه موجر و مستوجر ویژه تمامی گروههای آزمونی به سایت reg.dadsima.com مراجعه نمایید

عدالت در آلمان

تاریخ انتشار: ۰۰۰۰/۰۰/۰۰

نمونه ای از سابقۀ تاریخی عدالت در آلمان


موضوع فردریک کبیر و آسیابان مجاور قصر سان سوسی (sans souci) پوتسدام‏ یکی از مظاهر و مشخصات عدالت در اروپا است.


نزدیک پوتسدام که مقر صلح عمومی جهان در جنگ اخیر واقع شد و سابقه تاریخی را تکرار نمود پارک معروفی است بنام قصر سان سوسی که هر سال گروهی از مردم بدیدن آن میروند. آن قصر را فردریک کبیر ساخته و پس از اتمام آن مشاهده نمود آسیای کهنه جنب قصر از زیبائی آن کاسته و آنرا بد منظره نموده ،آسیابان را نزد خود طلبیده و به او گفت آسیای تو اسباب زحمت و خرابی‏ قصر من شده و میخواهم آنرا از تو بخرم میزان قیمت آن چیست؟ آسیابان به امپراطور گفت آنرا نمی فروشم زیرا یادگار اجداد ما میباشد و برای ما مقدس است و به هیچ قیمت آنرا از کف نخواهم‏ داد امپراطور از این پاسخ مکدّر شد و او را تهدید نمود که از تصرف تو خارج خواهم ساخت. آسیابان‏ در قبال تهدید پادشاه اظهار نمود: تا درب محاکم برلن باز است و قضات حافظ حقوق‏ من و امثال من میباشند از تهدیدهای اعلیحضرت باکی نداشته و از میدان‏ در نخواهم رفت و به آن ترتیب اثر نخواهم داد .


راجع به آسیای سان سوسی تاریخچه ‏ایست که در تمام کتب مسطور است و آن اینست‏ که بازماندگان آسیابان از نظر عسرت و پریشانی به بازماندگان فردریک کبیر مراجعه کرده و تقاضای فروش‏ آنرا برای ضمیمه نمودن به قصر سلطنتی نمودند شاه در قبال این تقاضا چنین پاسخ داد که ذیلا نگاشته میشود:

 

همسایه عزیزم: نامه شما را که متضمن تقاضای فروش آسیای کهنه اجدادی بود ملاحظه نمودیم چون این آسیا با آن سوابق تاریخی دیگر بشما تعلق ندارد و متعلق به تاریخ است از خرید آن معذوریم نظر باینکه از نظر اخلاق و نوع دوستی هر همسایه‏ ای باید به همسایه خود کمک نماید یک فقره حواله‏ به مبلغ ده هزار فلورن برای شما میفرستم که وجه آن را از خزانه گرفته و نیازمندیهای خود را تهیه و تامین نمائید.

 

قسمتی از مقالۀ وظیفه اخلاقی قضات در امور دادرسی و اجرای عدالت ( محمود سرشار )