آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید
جهت رزرو شرکت در کارگاه موجر و مستوجر ویژه تمامی گروههای آزمونی به سایت reg.dadsima.com مراجعه نمایید

سنگسار

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۰/۱۰

 روایات مربوط به رجم بسیار ضعیف است


سایت بازتاب:

آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی، فرزند مرحوم آیت‌الله العظمی میرزا حسن موسوی بجنوردی از مراجع تقلید دوره معاصر است، همچنین از طریق مادری نیز با آیت‌الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی مرجع تقلید شیعیان و صاحب كتاب وسیله النجاه منسوب است. وی تحصیلا‌ت عالی خود را در نجف اشرف، در خدمت پدر و سایر اساتید بزرگ آن دوران سپری نموده است و از آیت‌الله العظمی خویی و امام خمینی (ره) نیز اجازه اجتهاد دریافت كرده است.
او از سال 1361 به بعد در دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه مختلف تدریس نموده و بیش از ده‌ها كتاب و مقاله در حوزه‌های مختلف فقهی، حقوقی، فلسفی و اجتماعی به رشته تحریر درآورده است. وی مدتی نیز به حكم امام خمینی در شورای عالی قضائی عضویت داشته است. آنچه در پی می‌آید، گفت‌وگویی است با ایشان درباره جایگاه رجم (سنگسار) و نظریات مربوط به آن در فقه اسلا‌می.


    س-  با توجه به اینكه آیه رجم در قرآن نیامده و فقط صدتازیه (ماه جلده) آمده است، آیا از منظر موازین فقهی حكم آن چیست و نیز آیا از طریق شیعه در فقه و حدیث مداركی در این‌باره هست یا نیست. همچنین از طریق اهل سنت چطور؟ توضیحاتی لا‌زم هست.
ـ    سوالی فرمودید درباره مساله رجم، همان‌طوری كه می‌دانید در قرآن كریم راجع به زنا یك آیه داریم: «الزانیه و الزانی فاجلدو كل واحد منهما مأه جلده» ما یك قاعده ادبی داریم طبق آن چنانچه مبتدا الف و لا‌م درش وارد بشود، موجب افاده حصر در خبر است، خود علمای ادب شرح می‌دهند به اینكه در اینجا می‌گویند مثل «الكرم فی‌العرب و الصنعه فی‌الصین» یعنی «ینحصر الكرم فی‌العرب و تنحصرا الصنعه فی‌الصین.» اینجا می‌گوید، «الزانیه و الزانی فاجلدوا كل واحد منهما مأه جلده» خلا‌صه، این از آن عموماتی است كه می‌خواهم عرض كنم آبی است تخصیص‌اش، آیا عموماتی داریم؟ آقایان وقتی كه بحث می‌كنند آبی است از تخصیص؟
س- یعنی امتناع دارد و تخصیص‌بردار نیست؟
ـ    بله، تخصیص‌بردار نیست. یعنی می‌خواهم بگویم، مثل حكم عقلی است، حكم عقلی قابل تخصیص نیست و این شباهت به آن دارد، یعنی وضعیتش طوری است كه به حسب ظهور عرفی و به حسب متفاهم عرفی تخصیص‌بردار نیست. یعنی كیفر جرم زنا در قرآن فقط یكصد تازیانه یعنی «مأه جلده» هست و با حكم دیگری مانند رجم تخصیص نمی‌خورد. از آن طرف هم یك واقعیتی را باید عرض بكنم، اگر قانونگذار می‌خواهد كیفری را در قرآن بیان بكند كه عمده منبع قوانین ما هست، نمی‌آید كیفر ضعیف‌تر را اول بیان بكند و بعد با سنت بیاید كیفر قوی‌تر یعنی رجم را بیان بكند. مثلا‌ در قرآن بیاید مساله صد شلا‌ق را بگوید و بعد با سنت بیاید مساله رجم را بگوید. این مساله اصلا‌ یك مقداری مستبعد و مستهجن است و یك نحو استهجانی دارد كه بنای عقلا‌ آن را نمی‌پذیرد و در جوامع این‌طور نیست كه این كار بشود، بلكه به عكس است، مثلا‌ اگر اشد مجازات را در قرآن كه مصدر تشریع است بگوید، اخف مجازات را می‌تواند در سنت بگوید و جنبه تخصیصی هم داشته باشد، و عموم آن را تخصیص بزند. مساله دیگر آیاتی است كه در قرآن هست كه موید اشكال مورد نظر ماست درباره رجم، چون اصلا‌ «عذاب» كه در قرآن و در آیه مربوط به مجازات زناكاران آمده، به معنی «كیفر» است و در آن گفته شده كه «ولیشهد عذابهما طائفه من المومنین» یعنی اجرای كیفر «جلد» و شلا‌ق خوردن زن و مرد زناكار را باید گروهی از مومنان تماشا كنند. اگر «عذاب» را در این آیه به معنی «رجم» بگیریم با آیات دیگر قرآن تناقض پیدا می‌كند. در آیات دیگر داریم كه خطاب بر زنان پیغمبر اكرم(ص) وارد شده كه ذات باری‌تعالی می‌فرماید: ‌ «یا نساء النبی لستن كأحد من النساء من یأت منكن بفاحشه مبینه یضاعف لها ضعفین»‌ یعنی ای همسران پیامبر، شما مانند بقیه زنان نیستید، اگر یكی از شماها مرتكب فحشای مبینه [زنا] بشود، كیفر و عذاب او دو برابر زنان دیگر است. زنان پیغمبر همه شوهر داشتند، اصلا‌ امهات مومنین بودند، فاحشه مبینه كنایه از زناست. یعنی اگر شما این را انجام بدهید، شما دو برابر كیفر دارید. پس باید پیشاپیش كیفری مشخص شده باشد، تا دو برابر آن معنی و مفهوم پیدا كند. یعنی قبلا‌ عددی معلوم هست كه كیفر اینان دو برابر آن می‌شود و آن، صد تازیانه است كه می‌شود دویست‌تا. اما اگر بگوییم كیفر زن شوهردار رجم است در این صورت، دو برابر یعنی چه؟ دیگر دو برابر اصلا‌ معنا ندارد، چون رجم قابل تكرار نیست اصلا‌، چون واحد مشخصی است و قابل تكرر نیست.
  س: یعنی رجم، مرگ از طریق سنگسار است و مرگ هم یعنی یك بار بیشتر مفهوم ندارد.
ـ     بله و لذا یك مقدار اینها مستبعد می‌كنند مساله را و سبب می‌شود كه انسان دقت بیشتری بكند. من واقعا در اینجا از همه فقهای عظام، از دانشمندان و پژوهشگران خواهش می‌كنم در این مساله دقت زیادی بشود، واقعا ببینیم به كجا می‌رسیم. اصلاً‌ ببینیم واقعاً رجم در اسلا‌م تشریع شده یا تشریع نشده؟
    همان‌طوری كه بعضی‌ها می‌آیند نقل می‌كنند و می‌گویند كه این از تشریعات «عمر» است. این را در صحیح مسلم یا بخاری دارد، ولی دقیقاً نمی‌دانم كدام، در یكی از این دوتاست، دارد كه بعد از پیغمبر اكرم(ص)، ابوبكر دستور داد به زیدبن ثابت كه برو قرآن را جمع‌آوری و تدوین كن، اگر دو نفر شاهد شهادت می‌دادند، زیدبن ثابت می‌پذیرفت، عمر به تنهایی آمد و گفت كه آیه رجم هم نازل شده ولی چون پیغمبراكرم(ص) مریض بود وارد قرآن نشد، ولی زیدبن ثابت قبول نكرد و آن را وارد قرآن نكرد. طبق این خبر، ریشه رجم مقدار زیادی به خلیفه دوم، عمر برمی‌گردد. خلفا و حكام نیز برای سركوب مخالفان خود همیشه از آن سوءاستفاده می‌كرده‌اند. فكر می‌كنم در كتاب تاریخ بغداد باشد. من خیلی سال قبل دیدم، آنجا می‌گوید بنی‌عباس وقتی می‌خواستند دشمنان خودشان را بكشند همین مساله رجم را مطرح می‌كردند و می‌كشتند. یعنی اینكه یك وسیله‌ای شده بود برای آنها كه دشمنانشان را به این كیفیت می‌كشتند.
 س- ابزار سیاسی‌شان بود؟
ـ بله، به اعتقاد من واقعاً ابزار سیاسی‌شان بود . روی اینها باید دقت بشود. روی روایاتش خیلی دقت بشود. روایاتی كه راجع به رجم كردن هست، چه زمان پیغمبراكرم(ص) و چه در زمان امیرالمومنین علی(ع) خیلی قابل دقت است.
 س- برخی روایات هست كه نمونه‌هایی از حكم رجم را بیان می‌كنند یعنی قبل از آنكه عمر سر كار بیاید و خلیفه بشود، روایاتی از طریق اهل سنت هست، یكی راجع به یك زن و مرد یهودی است و یكی هم درباره شخصی به نام ماعز كه مسلمان بادیه‌نشین است، یعنی كلمه‌اش هست «من‌الا‌عراب» كه جمع همان بادیه‌نشینان می‌شود، چون جمع عَرَب می‌شود «عرب»، پس معلوم می‌شود او بادیه‌نشین بوده است. مسلمان بادیه‌نشین كه طبق تفصیلی كه در آن روایت هست، گویا پیغمبراسلا‌م(ص) دستور فرمودند آن دو زن و مرد یهودی و «ماعز» را رجم كنند. و اینها قبل از عمر است، این توجیهش چه می‌شود؟
ـ این از حیث سند ضعیف است. بعد هم چیزی و نكته‌ای در متن این روایات هست كه آنها را دچار اشكال می‌كند و آن اینكه اساساً روایاتی كه متضمن رجم‌اند، چه در زمان پیغمبراكرم(ص) و چه در زمان خلا‌فت امیرالمومنین، همه اینها می‌گویند كه آن طرف با گریه می‌آمد و با گریه می‌گفت كه «طهرنی یا رسول‌الله، طهرنی یا امیرالمومنین، پیغمبر یا امیرالمومنین پشتش را می‌كرد به او و توجه نمی‌نمود، باز او می‌آمد این طرف، تا اینكه چهار دفعه این كار را كرد كه حضرت پذیرفت. جریان خیلی مفصل است. بنده عرض می‌كنم كه این از مسلمات فقه ماست در باب زنا كه اگر «قبل از ثبوت عندالحاكم» متهم توبه كند، مسقط حد است. سوال من این است كه واقعاً برای «توبه» و پشیمانی یك فرد بزهكار چه مصداقی بالا‌تر از این می‌توانید پیدا بكنید كه طرف دارد گریه می‌كند و بدون آنكه او را مجبور نمایند اینچنین اظهار ندامت می‌كند. آیا این توبه نیست؟ پس توبه به معنای چیست؟ توبه به معنای پشیمانی است. حضرت سجاد(ع) در «صحیفه سجادیه» بیان می‌كند: «الهی ان كانت الندم الیك التوبه فأنا من النادمین.» كسی می‌آید خودش را در معرض كشتن قرار می‌دهد و می‌گوید من را پاك كن یا رسول‌ا...، دیگر ما از این مصداق بالا‌تر، از توبه بالا‌تر داریم. من می‌پرسم آیا چطور شد كه اینها توبه كردند، ولی پیغمبر اكرم(ص) یا امیرالمومنین بر ایشان حد جاری كردند، در حالی كه توبه قبل از ثبوت در نزد حاكم مسقط حد است، لذا این روایات همه قابل خدشه است، چطور شده كه با وجود توبه مسلم اینها، باز اجرای حد شده است، آیا تشكیك در صدور روایات بكنیم؟ چون اگر یقین داشته باشیم كه روایات مال پیغمبر یا ائمه است، تشكیك ندارد، اما در باب روایات درایت خیلی مهم است كه ما باید ببینیم روایات با اصول دیگر فقه ما سازش دارد یا نه. وقتی دیدیم روایتی با اصول فقه ما سازش ندارد، مانند همین مساله كه برخلا‌ف قاعده «قبولی توبه قبل از اقرار عندالحاكم مسقط است» می‌باشد، اینجا می‌بینیم عملاً‌ مسقط نشده و منافات با آن روایات دارد.
  س-  در اینجا دو مساله و یا نكته دیگر نیز هست. اول اینكه در باب رجم شهرت فتوای علمای شیعه است و نیز علمای اهل سنت هم كه طبعاً فتوا داده‌اند، آیا شما در بین آرای فقهای شیعه فتوایی غیر از آن فتوای مشهور راجع به عدم رجم ملا‌حظه فرموده‌اید؟ نكته دیگر این است كه، در زمانی كه حضرتعالی در دیوان‌عالی قضایی در منصب قضایی تشریف داشتید راجع به این مساله چه می‌كردید؟ من یك وقت از حضرتعالی شنیدم كه فرمودید امام خمینی(ره) فرمودند كه به قضات بگویید كسی را رجم نكنند، حالا‌ یا شما استفتاء كردید، ایشان جواب فرمودند، و یا ابتدا فرمودند، یادم نیست؛ در هر حال ایشان دستور فرمودند كه رجم را بخشنامه كنید صورت نگیرد، آیا این مصلحتاً بوده و یا از باب استناد به فتوای شما و یا فتوای خود ایشان بوده؟ این مساله را می‌خواستم با توجه به اینكه وقت شما هم تنگ است مختصراً توضیح دهید؟
ـ ابتدا سوال اولتان را پاسخ بدهم و بعد سوال دوم را. ببینید، مساله فتوای فقهای عظام برای ما نمی‌تواند منبع بشود. خب این را در علم اصول فقه بحث كرده‌اند كه شهرت فتوایی یكی از «ظنون» است كه بحث می‌كنند در علم اصول «اول من حاصل» از فتوای مجتهدین آیا حجت است یا نه؟ ما همان تاسیس اصلی كه كردیم «اصاله تعدم حجیه كل الا‌ ما خرج بالدلیل» یا «اصاله حرمه عمل بظن الا‌ ما خرج بدلیل» این اصل شامل فتوا نیز می‌شود. ما تابع دلیل هستیم، نه تابع فتوا، ما كه مقلد نیستیم كه ببینیم چه كسی چه گفت. ما ادله فتاوا را بررسی می‌كنیم اگر به مقصود دلا‌لت داشت فتوا می‌دهیم وگرنه، خلا‌ف آن را می‌گوییم. اما پاسخ دوم راجع به حضرت امام(ره) كه فرمودند «رجم» اجرا نشود؛ بله توضیحش این است كه در همان اوائل سال 60 بود كه سمیناری در یكی از كشورهای اروپایی برگزار شده بود كه به عنوان اثبات اینكه اسلا‌م دین خشونت است، مساله رجم را مطرح كرده بودند، من خدمت امام رفتم و جریان را به ایشان عرض كردم و ایشان فرمودند چه طرحی دارید؟ گفتم اگر اجازه بدهید به ما در دادگاه‌ها حكم رجم را صادر نكنند، یك شق دیگری را بگیرند. امام فرمودند كه این كار را بكنید. من عرض كردم ما این را به شما نسبت می‌دهیم كه شما فرموده‌اید، گفتند اشكالی ندارد. من آمدم در شورای‌عالی قضایی مساله را نقل كردم و شورای‌عالی هم آن را بخشنامه كردند برای همه كشور.
 س- یعنی به اسم حضرت امام بخشنامه شد و به ایشان نسبت دادید؟
ـ بله، طبق نظر حضرت امام بخشنامه شد كه از این به بعد دادگاه‌ها حكم رجم ندهند، احكام دیگر را به كار گیرند.
یعنی همان جلد (تازیانه) باشد؟
ـ حالا‌ جلد یا تعزیر باشد. آن وقت گفته شد به حضرت امام كه اگر مجرم در حال اجرای حكمی غیر از رجم حفیره [محل اجرای حد] فرار بكند در مساله رجم هست كه دنبالش نكنید، حالا‌ ما در این جا چه كار كنیم؟ حضرت امام(ره) فرمودند كه در این موارد ارشاد به توبه‌اش بكنیم تا عفوش بكنند. بخشنامه‌اش عكس‌العمل خوبی داشت.
 س- این موضوع در چه سالی بود؟
ـ سال 60.
 س- آیا از این بخشنامه ما می‌توانیم نسخه‌ای در اختیار داشته باشیم؟
ـ من نمی‌دانم آیا در دبیرخانه قوه قضائیه بخشنامه‌های شورای عالی قضایی پیدا می‌شود یا نه؟ محلش آنجاست.
در دفتر شخصی حضرتعالی وجود ندارد؟
ـ نه من در آنجا بودم دیگر فعلا‌ نسخه‌ای در اختیار ندارم.
 س- آیا شما این را احساس فرمودید كه این فتوای امام هست یا از باب مصلحت و عنوان ثانوی بود؟
ـ حالا‌ یا فتوا یا مصلحت چندان فرقی نمی‌كند، این دستور امام بود. نگاه كنید انسان باید یك برداشتی داشته باشد كه دستور بدهد.
 س-  نتیجه‌ای كه می‌گیریم این است كه حالا‌ یا از باب حكم ثانوی یا از باب حكم اولی، نظر و فتوای حضرت امام(ره) درعصر فعلی و زمان خودشان برخلا‌ف آنچه در تحریرالوسیله‌شان آمده؛ این بوده كه رجم را در دستور حكومتی خودشان قرار ندادند و فرمودند حذفش كنید، حالا‌ ما می‌توانیم این را به استناد نقل حضرتعالی منتشر كنیم؟
ـ بله عین واقع است.

 

 

«رجم»  در ادبيات قرآني معني سنگسار ندارد

«رجم» در ادبيات قرآني معني سنگسار ندارد
در نشست علمي بررسي اجراي حكم رجم در اسلام مطرح شد:
 
حجت الاسلام والمسلمين احمد عابديني     
 نشست علمي- تخصصي بررسي فقهي- تاريخي مجازات رجم با حضور صاحب نظران حوزوي در قم برگزار شد.
به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين احمد عابديني در اين نشست علمي كه در موسسه فرهنگي فهيم برگزار شد، با ذكر اين مطلب كه مبناي اصولي احكام طهارت و صلاه و نظاير آن با احكام حدود متفاوت است، گفت: روايات در خصوص زناي محصنه بسيار است، ولي اگر نگاه دقيق و تخصصي به اين روايات بيندازيم به اين نتيجه نمي‌رسيم كه اين روايات دلالت بر وجوب رجم كرده باشد.
وي افزود: در اكثر اين روايات نقل شده است كه از امام سوال شده است كه كسي كه چنين عملي انجام دهد چه مي‌شود و امام فرموده است، رجم مي‌شود؛ در اينجا دو نوع احتمال وجود دارد كه اولين احتمال، آن كه ممكن است امام با توجه به اين كه در بين مردم مي‌زيسته اند با زبان عرفي مردم سخن گفته باشند كه مفهوم، آن اين مي‌تواند باشد كه اگر كسي چنين عملي انجام داد، حكومت وقت او را رجم مي‌كند؛ احتمال دوم اين كه بگوييم منظور امام اين است كه اين رجم در مقام حكم الهي است و همچون شمشير عدالتي كه بالابرده مي‌شود، ولي پايين نمي آيد، به منظور ايجاد خوف از عاقبت عمل وضع شده باشد.
ين محقق و پژوهشگر حوزوي ادامه داد: يكي از دلايلي كه به عنوان اين ادعا مطرح مي‌كنيم كه ائمه اطهار(ع) وجوب حكم را بيان نكرده‌اند اين است كه اولا در هيچ زماني اين حكم با تمام شرايط آن اعمال نشده است و دوم آن كه به قدري موانع سخت در برابر احراز شرايط براي اجراي حكم رجم در اسلام وضع شده است كه به طور كلي اجراي آن را در شرايط طبيعي، غير ممكن كرده است.
وي اضافه كرد: وجوب حضور چهار شاهد عادل با شرط خاصي كه اسلام براي مشاهده عمل براي صدور حكم رجم وضع كرده است، امكان احراز را به صفر رسانده است؛ در بحث اقرار به اين عمل نيز احكامي وجود دارد كه باز هم هيچ انسان عاقلي را با آن شرايط رجم نمي كنند؛ حتي اگر چهار بار اقرار نيز از سوي وي انجام شود. پس از خوردن اولين سنگ اگر اين شخص فرار كرد ديگر كسي حق ندارد وي را تحت پيگرد قرار دهد؛ حتي اگر بعد از چهار اقرار، دوباره آن را انكار كرد، اقرارهاي او از بين مي‌رود؛ پس اسلام در اين موضوع سعي كرده است روش تنبيه شرطي و تربيتي را در پيش بگيرد و به فرد توصيه به توبه و بازگشت مي‌كند تا تلاش براي نابودي وي.
حجت الاسلام والمسلمين عابديني در خصوص شرط علم قاضي براي صدور حكم رجم براي زاني محصنه، عنوان كرد: تعداد زيادي از فقها چنين حكم كرده اند كه علم قاضي در حدود الهي حجت نيست، بلكه در مستند سازي حقوق الناس حجت است؛ آنچه از مشي بزرگان دين بر مي‌آيد اين است كه آنان در مورد گناهان جنسي به دنبال بينه شرعي بودند كه بازهم ايجاد نمي‌شد و به همين خاطر اين حدود را اجرا نمي كردند، بلكه اكثرا شيوه تربيت و متنبه كردن افراد را در پيش مي‌گرفتند.
وي در پاسخ به اين سوال كه چرا اين حكم در زمان پيامبر(ص) و امام علي(ع) اجرا شده است، خاطرنشان كرد: به طور كلي با تحقيقي كه سال‌ها در اين زمينه انجام داده ام، به اين نتيجه رسيده ام كه رواياتي كه در اين گونه موارد ذكر شده از لحاظ سندي ضعيف و از لحاظ دلالي اضعف است؛ در حالي كه بيشتر روايات قوي از نظر سندي و دلالي برعكس اين روايات است؛ مثل بسياري از رواياتي كه امام علي(ع) به عمر‌بن‌خطاب اجازه رجم و اجراي حدود را با براهين دقيق نمي دادند.
اين استاد حوزه با بيان اين كه در خصوص پيامبر(ص) تنها يك مورد اجراي حكم رجم ذكر شده است كه در اين زمينه نيز برخي از مورخان و سند شناسان از وقوع اين حادثه نيز اطمينان ندارند، تصريح كرد: در اين ماجرا شخصي به معاذ بن مالك كه بنا بر نقل‌هاي صورت گرفته، شخصي ساده لوح و مقام طلب بوده است به قصد اين كه در وصف وي آيه اي نازل شود، چنين ادعايي را در محضر پيامبر(ص) انجام مي‌دهد و حضرت نيز چهار مرتبه روي خود را بر مي‌گردانند و وي را به توبه نصيحت مي‌كنند كه وي نمي پذيرد و در آخر كه به اجراي حكم دستور مي‌دهند، وي را به جايي مي‌برند و سنگسار مي‌كنند. وقتي اولين سنگ‌ها به وي اصابت كرد، معاذ فرار كرد و زبير با استخوان پاي شتري وي را بر زمين مي‌اندازد و بقيه مردم وي را مي‌كشند؛ وقتي ماجرا را براي پيامبر(ص) تعريف مي‌كنند، حضرت به شدت ناراحت مي‌شوند و فرمودند «اگر علي(ع) با شما بود، گمراه نمي‌شديد» و سپس فرمان دادند كه از بيت المال ديه اين مرد به خانواده‌اش پرداخت شود.
اين محقق و پژوهشگر حوزوي خاطرنشان كرد: در بحث حدود از آنجايي كه احتياط و برائت در مقام همسان در كنار هم قرار مي‌گيرند، هر دو عنصر موجب مي‌شود تا حاكم از اجراي حدود تا حد توان جلوگيري كند، بر عكس مباني اصولي مربوط به طهار و صلاه و... كه احتياط و برائت در مقام عكس در مقابل هم ظاهر مي‌شوند؛ به طور كلي «رجم» در ادبيات قرآني نيز معناي سنگسار نمي‌دهد، بلكه به آن معني است كه شخصي را با تندي از كنار خود دور كنيم كه اين معنا در مورد شيطان نيز به كار رفته است و خداوند به جاي نابودي شيطان، او را رجم يا از درگاه خود رانده است.
حجت الاسلام عابديني خاطرنشان كرد: اجراي حكم سنگسار در اديان يهود و مسيحيت بود و اسلام نيز اين رجم را پذيرفت تا اولا از سوي پيروان اين اديان متهم به انكار اديان پيشين نشود و همچنين به گناهكاران و زانيان چراغ سبز نشان ندهد.
به گزارش مركز خبر حوزه، استاد فقه و علوم قرآني حوزه علميه اصفهان با بيان اين مطلب كه رجم و سنگسار زاني به شكلي كه بعدها نيز مرسوم شده است، با دستور عمر‌بن‌خطاب صورت گرفته است كه مورد انتقاد شديد امام علي(ع) نيز واقع شده بود، عنوان كرد: اميرالمومنين(ع) در خطبه شقشقيه با انتقاد از عمر به دليل وجود جامعه خشن و اجراي احكام خشونت بار، سعي داشتند اين مطلب را عنوان كنند كه اسلام دين تربيت و رحمت است اين خشونتي كه از سوي عمر رايج شده است، ديني و خدايي نيست.