آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید

آغاز اعطاء سند به مالکان املاک فاقد سند رسمی

 هم اکنون سامانه پذيرش الکترونيکي تقاضاها تهيه شده است تا متقاضيان با مراجعه به سايت سازمان به آدرس www.ssaa.ir به راحتي بتوانند تقاضاي خود را به واحد ثبتي ارسال کنند، تا سازمان ثبت پس از بررسي بر اساس مستندات و اسناد سازمان ثبت، سند تک‌برگ 6 دانگ براي مالکان صادر کند.


معاون قوه قضائيه با اعلام آغاز صدور سند براي خانه‌هاي بدون سند گفت: براي نخستين بار تمامي مراحل درخواست سند مالکيت تا نتيجه نهايي توسط هيئت بررسي از طريق اينترنت انجام مي شود.به گزارش مهر، خردادماه سال 89 بود که سيد مرتضي بختياري وزيردادگستري اعلام کرد قولنامه ها بايد از چرخه معاملات حذف شوند چرا که بيشترين دعواهاي حقوقي در دادگاهها مربوط به همين قولنامه ها است. در همان تاريخ عبدالعلي ميرکوهي معاون وزيردادگستري اعلام کرد که لايحه تعيين و تکليف اراضي قولنامه اي از طرف دولت به مجلس ارائه شده تا پرونده خانه هاي قولنامه اي از صفحه قوانين نا ننوشته حذف شود. پس از چندين ماه بررسي و چانه زدن در کميسيون قضايي و صحن مجلس بالاخره مجلس شوراي اسلامي با تصويب قانون تعيين تکليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمانهاي فاقد سند رسمي، اين مسوليت را به سازمان ثبت اسناد و املا‌ک کشور به ‌عنوان صادرکننده سند در کشور داد تا از بهره برداريهاي غيرمجاز در منابع طبيعي جلوگيري کند.

 

آغاز اجراي قانون "تعيين تکليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمانهاي فاقد سند رسمي"

احمد تويسرکاني معاون قوه قضائيه و رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مورد آخرين وضعيت اين قانون گفت: اين قانون با عنوان "قانون تعيين تکليف وضعيت ثبتي اراضي و ساختمانهاي فاقد سند رسمي" در مجلس شوراي اسلامي تصويب و آيين نامه اجرايي آن در تاريخ 25 تيرماه سال جاري به تصويب رئيس قوه قضائيه رسيد و بر اساس ابلاغ رسمي هم اکنون در سطح سازمان ثبت اسناد در سراسر کشور به نحو احسن در حال اجرا است.

 

ورود مالکان به ادارات ثبت ممنوع/ انجام تمامي مراحل ثبتي از طريق اينترنت

وي افزود: شرط نخست در اجراي اين قانون انجام تمامي مراحل آن با استفاده از فناوريهاي نوين است. به همين منظور اکنون سامانه پذيرش الکترونيکي تقاضاها تهيه شده تا متقاضيان با مراجعه به سايت سازمان به آدرس www.ssaa.ir به راحتي بتوانند تقاضاي خود را به واحد ثبتي ارسال کنند، تا سازمان ثبت پس از بررسي بر اساس مستندات و اسناد سازمان ثبت، سند تک‌برگ 6 دانگ براي مالکان صادر کند. متقاضيان دريافت سند تنها مي توانند از طريق پايگاه اينترنتي درخواست خود را ثبت و از طريق پيامک و ايميل پاسخ را دريافت کنند و مالکان در صورت مراجعه حضوري قادر به ثبت اين درخواست نيستند. رئيس سازمان ثبت اسناد در پاسخ به اينکه چه افرادي مي توانند در اين سامانه تقاضاي خود را ثبت کنند گفت: مالکان رسمي، مشاعي و اشخاصي که املاکي را به صورت عادي خريداري کرده اند و به دليل فوت مالک و ورثه و يا عدم دسترسي به آنان موفق به اخذ سند مالکيت مفروزي (شش دانگ) نشده اند، مي توانند در سامانه، تقاضاهاي خود را ثبت کرده تا سند شش دانگ صادر شود.

دلايل عدم صدور سند مالکيت

معاون قوه قضائيه در پاسخ به اينکه چه زماني هيئت اختلاف به اين نظر مي رسند که براي اين ملک و زمين سندي صادر نشود گفت: در برخي از موارد مثل فوت مالک رسمي و حداقل يک نفر از ورثه وي، عدم دسترسي به مالک رسمي، صورت فوت مالک، عدم دسترسي به حداقل يک نفر از ورثه مالک، مفقود الاثر بودن مالک رسمي و حداقل يک نفر از ورثه مالک و عدم دسترسي به مالکان مشاعي در مواردي که مالکيت متقاضي، مشاعي و تصرفات وي در ملک، مفروز است صدور سند صورت نمي گيرد.