آموزشگاه وکالت، سوالات آزمون وکالت، آزمون وکالت، داداِستان

آغاز برنامه ریزی،ورود به عرصه رقابت حرفه ای در آزمون وکالت سال 96 با شرکت در برنامه پیشرو،جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره05136050072 تماس حاصل فرمایید

تلخیصی از نشست علمی

نقد و بررسی لایحه جدید قانون تجارت

 

 قانون تجارت ایران قانون بسیار قدیمی است که خود این قانون با وجودی که بیش از 80 سال از تصویبش می گذرد قانون تجارت سال 1807 فرانسه می باشد که بیش از 200 سال از تصویب آن می گذرد و در فرانسه این قانون بارها دچار تغییرات گردیده است و... تلخیصی از این نشست علمی در قسمت ادامه مطلب قابل ملاحظه است.


با توجه به بررسی لایحه جدید قانون تجارت در مجلس شورای اسلامی و به منظور تحلیل و بررسی نقاط ضعف این لایحه نشستی علمی با حضور آقایان دکتر علیرضا علیخانی وکیل دادگستری و عضو هیئت علمی دانشگاه، دکتر علیرضا عالی پناه رئیس هسته گزینش قضات ،دکتر احمد تاجی وکیل دادگستری و عضو هیئت علمی دانشگاه، آقای مهدی عبدالملکی کارشناس دفتر حقوقی  مرکز پژوهش های مجلس و به همت انجمن علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در روز یکشنبه مورخ 1391/9/12 ساعت  16 در محل آمفی تئاتر دانشگده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد.تلخیصی از این نشست علمی در ادامه قابل ملاحظه است.

جهت دانلود متن لایحه جدید قانون تجارت اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

سیر تحول قانون تجارت (دکتر عالی پناه)

قانون تجارت ایران قانون بسیار قدیمی است که خود این قانون با وجودی که بیش از 80 سال از تصویبش می گذرد قانون تجارت سال 1807 فرانسه می باشد که بیش از 200 سال از آن می گذرد و در فرانسه این قانون بارها دچار تغییرات گردیده است. یعنی در همان زمانی که این قانون در ایران تصویب شده قانون یکصد سال پیش فرانسه بوده است . با توجه به نیاز جامعه و تخصصی بودن موضوع ، کمیسیون ویژه ای با مسئولیت وزیر بازرگانی و وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنایع و معادن، کار و امور اجتماعی، تعاون، دادگستری، معاون حقوقی و امور مجلس ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای بررسی پیش نویس قانون تجارت تشکیل گردید و بالاخره پس از 189 جلسه ، پیش نویس مواد پیشنهادی نهایی شد و پس از ویرایش نهایی در کمیته کارشناسی با 1028 ماده و 150تبصره تحویل کمیسیون ویژه شده است و هیأت دولت در سال 1384 پیش نویس مزبور را به عنوان لایحه دولت پس از تصویب به مجلس ارسال داشت .

این لایحه در سال 84 توسط مجلس به کمیسیون قضایی داده شد ولی با تغییر مجلس سیاست تقنینی نیز عوض شد و مقرر شد قانون قبلی فقط اصلاح شود و تغییر کلی نکند ولی باز هم به جهت طولانی شدن تحقیقات مجلس هفتم هم موفق به تصویب این لایحه نشد و در مجلس هشتم پس از مدتی که لایحه بایگانی بود مجدد از دی ماه 87تا شهریور 90 کمیسیون قضایی روی لایحه کار کردند و با تصویب بخشهای مختلف لایحه در چند جلسه از جمله در مشهد مقدس نهایتا در دیماه سال 90 کمیسیون قضایی مجلس مواد لایحه جدید را در 1261ماده تصویب کرد و در ماه اول امسال با وجودی که این قانون برای مدت 5 سال می بایست به صورت آزمایشی اجرا می شد اما به ناگاه شورای محترم نگهبان اعلام کرد که برای قانون تجارت ضرورتی در چارچوب اصل 85 وجود نداشته است و در اینجا بود که موعد مجلس به پایان رسید و تعلیقی در این قانون به وجود آمد.

 

 

دکتر علیخانی در باب ورشکستگی

بخش اول: ضرورت قانونگذاری در حوزه ورشکستگی:

اگر به حقوق شرعی مراجعه نماییم ادای دین یکی از مهمترین واجبات است و همه جا به آن سفارش شده است و جزو معدود مواردی که انسان می تواند نمازش را بشکند، در ارتباط با ادای دین می باشد که اگر نتوان دین را در حین نماز ادا کرد باید نماز را شکست. در شب عاشورا امام حسین ع به یاران میفرمایند اگر کسی دینی بر گردن دارد، از جمع ما خارج شود و به ادای دین بپردازد . زیرا این امر را از جهاد در راه خدا مهم تر میدانستند .

در زمانی که اروپاییان عجز از پرداخت و ادای دین را جرم تلقی و مجازات می کردند، در اسلام سفارش به مدارا با بدهکار شده است و گفته شده کسی نباید به جهت عجز از پرداخت دین آزار ببیند و در باب افلاس فقهای عظام ، حبس مدیون را صرفا در مورد مماطله در پرداخت دین جایز می دانند ، آن هم برای کسی که توان پرداخت دارد اما مماطله می کند؛ در حالی که اگر طلبکار اقرار به نداری بدهکار نماید، حتی یک ساعت بدهکارش حبس نمی شود و شاید نظر رئیس محترم قوه قضاییه در باب اصلاح آئین نامه قانون نحوۀ اجرای محکومیتهای مالی ازهمین جا نشأت گرفته است.

آمریکایی ها معتقدند که مهم ترین قانون در هر کشور ، قانون مربوط به روابط بین طلبکار و بدهکار می باشد و در حقوق تجارت مهمترین بخش ورشکستگی است.

زیرا در بین قواعد حقوق تجارت ورشکستگی است که به تجار اختصاص دارد و به تعبیر آقای دکتر صقری مرز مشترک بسیاری از قواعد حقوقی است .

آنچه در اینجا طرح می شود به معنای نادیده گرفتن زحماتی که کارشناسان برای تدوین لایحۀ جدید قانون تجارت کشیده اند، نیست اما می خواهیم مقررات مربوط به ورشکستگی را در حدی که وقت جلسه اقتضا می کند نقد نماییم .

بخش دوم : ضرورت توجه به مبانی نظری در قانونگذاری ورشکستگی

لایحۀ جدید گرچه دارای نکات مثبتی از جمله توجه به ورشکستگی بین المللی ، تخصصی کردن امر تصفیه ، پیش بینی تربیت مدیران تصفیه و غیره می باشد اما آنچه که به روشنی در آن موج می زند، عدم دقت و تامل در مبنای نظری ورشکستگی است بنحوی که لایحۀ جدید را کاملا خالی از مبانی نظری قانونگذاری در پدیدۀ عجز تاجر از پرداخت دین می بینم .

در حالیکه وقتی می خواهیم قانونی را وضع نماییم، اولین قدم آنست که مبنای ورشکستگی را در ذهن خود روشن سازیم تا اهداف ما از قانونگذاری مشخص شود و به سوی آن اهداف گام برداریم. در حقوق مدنی اگر کسی بدهکار باشد، این بد