وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

نحوه اعمال سهمیه ایثارگری در آزمون وکالت

نحوه اعمال سهمیه ایثارگری در آزمون وکالت

1396/10/19

به طور معمول داوطلبانی در سهمیه پذیرفته می شوند که بتوانند (7۰%) نمره نفر آخر فرد قبولی در سهمیه آزاد را کسب کنند.

  هر ساله نحوه محاسبه سهمیه در آزمون کارآموزی وکالت در قالب دو سهمیه آزاد و ایثارگران صورت می پذیرد. با توجه به (بند چ ماده۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه... مصوب ۱۴اسفند ۱۳۹۵) که از امسال اجرا خواهد شد، با الحاق به (ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران)، نهادهای قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند. 
با استناد به ماده فوق، در آزمون وکالت نیز این سهمیه اعمال می گردد و بنابراین هر ساله شاهد اعلام رتبه ها در دو سهمیه آزاد و ایثارگر در کانون های مختلف به تفکیک هستیم. بدیهی است رتبه ای که در کارنامه درج می شود پذیرش هر داوطلب مشخص کننده موقعیت ایشان در میان داوطبان همان سهمیه است. به طور مثال در اعلام نتایج آزمون وکالت ۹۶ در کانون اصفهان ما شاهد ۲ رتبه یک، الف: رتبه یک در سهمیه آزاد و ب: رتبه یک در سهمیه ایثارگر می باشیم و در مابقی کانون ها نیز به همین صورت رتبه ها اعلام می گردد. 
جهت تخمین سهمیه در قبولی آزمون توجه به دو نکته حائز اهمیت است: 
اولاً: بررسی ظرفیت قبولی هر کانون در آزمون وکالت۹۶
ثانیاً: افزایش دامنه شمول اشخاص ایثارگر از (۲۵%)  به (۳۰%) در سال ۱۳۹۶با استناد به ماده ۵۹ سهمیه ایثارگران 
با ابرام و تاکید بر این دو مولفه اگر در کانونی به طور مثال ۱۰۰ نفر ظرفیت تعریف شده باشد و رتبه داوطلب ۵۰ باشد می توان اطمینان داشت  جزو پذیرفته شدگان آزمون وکالت است چرا که رتبه او خارج از محدوده (۳۰%) درصدی سهمیه می باشد، اما اگر رتبه بالاتر کسب کند به طور مثال رتبه ۹۰، باید منتظر عملکرد داوطلبان سهمیه ایثارگران در کانون مذکور بود. 
این نکته را در نظر داشته باشید این امکان وجود دارد چه بسا در یک کانون در بخش سهیمه ایثارگران تمام (۳۰%) سهمیه استفاده شود و در یک کانون دیگر (۱۰%)و یا کمتر مورد استفاده قرار گیرد. این امر به تراز و نمرات کسب شده تراز ایثارگران که در آن کانون شرکت کرده اند، بر می گردد. به طور معمول داوطلبانی در سهمیه پذیرفته می شوند که بتوانند (۷۰%) نمره نفر آخر فرد قبولی در سهمیه آزاد را کسب کنند.
 اعلام نهایی اسامی پذیرفته شدگان منوط است به برگزاری جلسه هیئت مدیره در سطح استان ها هر کانون که به طور معمول حداکثر ظرف یک هفته اعلام می گردد، لذا به داوطلبان گرامی تاکید می شود تا از هر نوع داوری پیش از موعد خودداری نموده و منتظر اعلام نتایج قطعی باشند. جایزه ویژه حقوق دادن برتر