وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

قضاوت

1395/09/03

منصب قضاوت از مصادر بسیار مهم و حساس در نظام قضایی ایران به شمار می رود. بنابراین در فرایند جذب قضات، حساسیت و دقت فراوانی صورت می گیرد تا تنها افراد مناسب و کارآمد وارد سیستم قضایی کشور گردند.

شرایط شرکت در آزمون قضاوت:

شرایط عمومی:

تابعیت اصلی ایران. اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه. طهارت مولد. داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه‌قضائیه می‌رسد. داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت از خدمت با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر.حسن شهرت، اخلاق و امانتداری. عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان. داشتن حداقل 22 و حداکثر 40 سال تمام در روز ثبت‌نام.

شرایط اختصاصی:

دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

کارشناسی حقوق در یکی از گرایش‌ها؛ کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛ کارشناسی فقه و حقوق؛ کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش‌ها؛کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی.

 

فرایند جذب قضات در طی چند مرحله برگزار می گردد که این مراحل به دو حوزه اصلی تقسیم می گردد: حوزه دانش علمی و حوزه آمادگی گزینشی.

در حوزه دانش علمی، 3 مرحله آزمون از داوطلبین اخذ می گردد:

1-     مرحله اول، آزمون علمی تستی

2-      مرحله دوم، آزمون علمی تشریحی

3-      مرحله سوم: مصاحبه حضوری با محتوای علمی

منابع آزمون های علمی قضاوت:

1-     استعداد شغلی (ضریب 2)

2-    حقوق مدنی (ضریب3)

3-    حقوق تجارت (ضریب 2)

4-    آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب 2)

5-    آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب 3)

6-    حقوق جزای عمومی (ضریب3)

7-    حقوق جزای اختصاصی (ضریب 2)

داوطلبینی که موفق به گذراندن این بخش گردند، وارد دایره گزینش می شوند. « مصاحبه و آزمون روانشناسی، مصاحبه و آزمون عقیدتی و سیاسی، گزینش و تحقیقات محلی» بخشی از مراحل دایره گزینش می باشد.

مجموعه داداِستان، هر ساله برنامه های ویژه ای برای علاقه مندان به حوزه قضاوت تدارک می بیند تا با افزایش دانش آزمونی و تقویت بنیه علمی، آنها را برای شرکت در این آزمون مهم آماده می سازد. 
ثبت نام