وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

وکالت

1395/09/03

وکالت همواره به عنوان یکی از مشاغل مورد احترام در سراسر دنیا مطرح می گردد و همین امر موجب شده که خیل وسیعی از فارغ التحصیلان حقوق به این شغل علاقه مند گشته و جذب آن گردند.

در کشور ما، برای کسب عنوان وکیل علاقه مندان می بایست علاوه بر انتخاب رشته مناسب (حقوق، فقه و حقوق، تحصیلات حوزوی سطح 2) در دوران دانشجویی در هنگام فارغ التحصیلی نیز، در آزمون وکالت شرکت کرده و در آن موفق گردند.

آزمون وکالت در ایران هر ساله در آذر ماه و با نظارت اتحادیه سراسری کانون های  وکلای دادگستری (اسکودا ) برگزار می گردد. این اتحادیه به چند زیرمجموعه که کانون های وکلا نامیده می شود، تقسیم می شود یکی از وظایف کانون های وکلا مشخص کردن ظرفیت پذیرفته شدگان در هر کانون است.

شرایط شرکت در آزمون وکالت:

شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت:
تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم,تحقیقات و فن آوری باشد)یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱ : کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق, فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.
تبصره ۲ : مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری باشد.

شرایط سنی : پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می شود که سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می شود که سن آنها ا ز پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

برای شرکت در آزمون وکالت، شش منبع درسی اصلی معرفی شده است که از هر کدام، 20 تست در آزمون مطرح می گردد.

منابع:

ردیف

نام دروس

ضریب

۱

حقوق مدنی

۳

۲

آیین دادرسی مدنی

۳

۳

حقوق جزای عمومی و اختصاصی

۲

۴

آیین دادرسی کیفری

۲

۵

حقوق تجارت

۲

۶

اصول استنباط حقوق اسلامی

۱

در چند سال اخیر رویکرد طرح سوال در آزمون وکالت تغییر کرده است و سبک سوالات به سمت مفهومی محتوایی شدن پیش رفته است. شیوه برگزاری آزمون ( تستی) نیز موجب گشته تنها کسانی از سد این آزمون گذر کنند که در طی دوران مطالعاتی خود به فهم عمیق و کاربردی از قانون دست پیدا کرده و در نهایت به تسلط برسند.

در همین راستا اتاق فکر موسسه، اساتید صاحب سبک و تیم طراحان سوال آزمون های مفهومی مهارتی داداِستان، بنا و اساس خود را در طول این سالها بر پایه طرح سوالات مفهومی مهارتی قرار داده تا در طی مسیر پیش روی داوطلبان تا آزمون وکالت همراه و پشتیبان آنها بوده و در گذر از مرحله حقوق خوان به حقوق دان یاری رسان آنها باشند.

ادامه مطلب


1