وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

هر مؤمنی باید ۴ حق را رعایت کند

هر مؤمنی باید ۴ حق را رعایت کند

1399/08/13

شرح حدیثی از امام صادق (ع) به نقل از پیامبر(ص) درباره اینکه هر مؤمنی باید ۴ حق را رعایت کند

 فرمودند:«عَن اَبی عَبدِ الله عَلَیهِ‌السَّلام قال قالَ النَّبِیّ صَلَّی‌اللهُ‌عَلَیهِ‌وَ‌آلِه یَلزَمُ‌ الحَقُّ لِاُمَّتی‌ فی اَربَع» در چهار چیز بر گردن امت من حقی و مسئولیتی است. می‌توان «یَلزَمُ‌ الحَقُّ لِاُمَّتی‌» را «یَلزَمُ‌ الحَقُّ علی اُمَّتی‌» را در نظر گرفت که موارد متعددی هم همین‌طور استفاده شده است.

حق اول: «یُحِبّونَ التّائِب» توبه‌کننده را دوست بدارد؛ همچنان‌که خدای متعال فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَ یُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ.» بعضی به سابقه نگاه می‌کنند و می‌گویند او آدم گناهکاری است، به بعد از آن نگاه نمی‌کنند که توبه کرده است، در حالی که خدای متعال به توبه نگاه می‌کند و خدا او را دوست می‌دارد.

: بعضی از ماها سخت‌گیری می‌کنیم و می‌گوییم این فرد این سوابق دارد و ...، توبه او را مورد توجه قرار نمی‌دهیم. این مسئولیتی بر گردن مردم است که توبه‌کننده را دوست بدارند.

دومین حق: «وَ یَرحَمونَ الضَّعیف» است؛ بر ضعیف و فرودست ترحّم کنند، او را لگدمال نکنند، هر کسی که ضعفی نشان بدهد حتماً دارد خودش را آماده می‌کند برای لگدمال شدن؛ این رویه دنیای جاهل و تمدن جاهلی است. در اسلام عکس این است؛ یعنی اگر دیدید کسی ضعیف است باید به او ترحّم کنید.

سومین حق: «وَ یَعینون المحسن» است

نیکو کار را کمک کردن یعنی اگر دیدید کسی دارد کار نیکی ، کار خیری انجام میدهد چه خدمت مالی و چه علمی ، چه اجتماعی ، چه سیاسی که اگر احسان می کند باید مردم به او کمک کنند این حقی بر گردن سایر مردم است

چهارمین حق: «وَ یَستغفرون للمذنب » است

گناهکاری را که میدانیم گناه میکند برای او استغفار کنیم

این با عمل ما فرق دارد اول او را لعنت میکنیم درحالی که در حدیث امده برای او طلب امرزش کنیم که خدای متعال به او کمک کند برای خروج از باتلاق گناه تا مغفرت و توبه الهی شامل او شود


منبع : کتاب الخصال ، جلد 1 ، صفحه 239


ولادت رسول الله و امام صادق (ع) بر همه عدالت جویان و حقیقت طلبان تهنیت بادجایزه ویژه حقوق دادن برتر