وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

فراخوان ثبت نام جهت شرکت در آزمونهای شفاهی مركز وکلا

1399/10/25

ادامه مطلب

قانونی برای دریافت پروانه وکالت بدون آزمون

1399/09/23

آزمون وکالت یکی از دغدغه های جدی فارغ التحصیلان رشته حقوق است، با این حال عده زیادی هم هستند که بدون آزمون موفق به دریافت پروانه وکالت می شوند.

در حالی که ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان جوان رشته حقوق از سوی برخی مسوولان و نمایندگان مجلس به عنوان یکی از اهداف ارائه طرح ها و برنامه های مختلف مطرح می شود، همه ساله عده ای که کم هم نیستند و عمدتا در سنین بالا و بازنشستگی هستند بدون شرکت در آزمون وکالت پروانه وکالت دریافت می کنند.

ماده ۸ مسیر قانونی دریافت پروانه وکالت بدون آزمون
کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور طبق مادۀ ۸ اصلاحی ۱۳۷۳ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا ملزم هستند به افراد مشمول بندهای چهارگانه ذیل این ماده بدون شرکت در آزمون، پروانه وکالت بدهند.

با توجه به حکم صریح قانون، کانون های وکلای دادگستری راهی برای خودداری از اعطای پروانه وکالت به این افراد ندارند و در صورت خودداری این افراد می توانند با شکایت به دادگاه عالی انتظامی قضات الزام هیات مدیره کانون وکلا به صدور پروانه وکالت را بخواهند.

چرا مجلس شورای اسلامی ماده ۸ را اصلاح نمی کند ؟
در حالی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دغدغه خود را تسهیل اخذ پروانه وکالت و اشتغال فارغ التحصیلان جوان عنوان می کنند، ولی در این سال ها هیچ اقدامی برای اصلاح این ماده و اختصاص معادل این ظرفیت از ورودی های بدون آزمون به حرفه وکالت به فارغ التحصیلان جوان انجام نداده اند.

بارها در گوشه و کنار از تعبیر «تعارض منافع» به منظور القای مخالفت کانون های وکلای دادگستری با ورود جوانان به حرفه وکالت استفاده می شود، در حالی که کانون های وکلای دادگستری اختیار و تاثیر کمرنگی در تعیین ظرفیت و یا گزینش داوطلبان حرفه وکالت دارند.


تعارض منافع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده ۸
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موجب بند ج ذیل ماده ۸ مذکور می توانند پس از گذراندن یک دوره نمایندگی مجلس و با داشتن مدرک کارشناسی حقوق یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم و ۵ سال سابقه کار قضایی پروانه وکالت دریافت کنند.

بنا بر این خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در قبال موضوع ورود بدون آزمون افرادی که هیچیک مصداق افراد جویای کار نیستند دارای تعارض منافع جدی هستند.

شاید تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با استفاده از بند ج ماده ۸ وارد حرفه وکالت می شوند قابل توجه نباشد، ولی اصلاح نشدن ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکالت موجب شده است تا سالانه عده بسیار زیادی از قضات بازنشسته یا مستعفی و کارمندان بازنشسته بتوانند با استفاده از بند های دیگر این ماده وارد حرفه وکالت بشوند.

ظرفیت اشغال شده توسط متقاضیان ماده ۸ لایحه استقلال کانون وکلا
دکتر عیسی امینی رییس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز پیش تر اعلام کرده بود که سالانه حدود ۳۶۰۰ قاضی بازنشسته از طریق ماده ۸ قانون وارد حرفه وکالت می شوند.

به این تعداد باید عده کارمندان بازنشسته سمت های حقوقی ادارات دولتی و وابسته به دولت و نهادها و نیروهای مسلح (مشمولان بند دال)، که بخش عمده متقاضیان را تشکیل می دهند نیز افزود.

مادۀ ۸ اصلاحی ۱۳۷۳ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا :
باشخاص زیر پروانه وکالت درجه اول از طرف کانون وکلاء داده میشود:

‌الف – بکسانیکه دارای دهسال متوالی یا پانزده سال متناوب سابقه خدمات قضائی بوده و لااقل پنج سال ریاست یا عضویت دادگاه داشته باشد‌ و سلب صلاحیت قضائی از آنها از طرف دادگاه عالی انتظامی قضات نشده باشد.

ب – کسانیکه دارای دانشنامه لیسانس بوده و ۵ سال سابقه خدمات قضائی داشته باشند و سلب صلاحیت قضائی از طرف دادگاه عالی انتظامی از‌آنها نشده باشد.

ج – نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه‌علمیه قم و ۵ سال سابقه کار قضائی در محاکم باشند.

د – کلیه کسانیکه دارای لیسانس حقوق قضائی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم با حداقل ۵ سال سابقه کار متوالی یا ۱۰ سال ‌متناوب در سمتهای حقوقی در دستگاههای دولتی و وابسته به دولت و نهادها و نیروهای مسلح باشند و بعد از اجرای این قانون با داشتن سی سال‌ سابقه خدمت بازنشسته شوند بدون رعایت شرط سن با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی.

تبصره۱ – کسانیکه دارای دانش نامه لیسانس بوده و دو سال سابقۀ خدمت قضائی داشته باشند از انجام دوره کارآموزی معاف میباشند. ولی در این ‌مورد مدت انتظار خدمت از لحاظ اخذ پروانۀ وکالت جزء خدمت محسوب نمیشود.

تبصره ۲ – کانون ملزم است در مورد تقاضاهای پروانه کارآموزی یا وکالت ظرف مدت شش ماه اتخاذ تصمیم نماید. ‌

 

ادامه مطلب

کارگاه جرائم رایانه ای / مجید قاضی زاده

1399/09/11

تدریس و بررسی جرائم رایانه ای

استاد قاضی زاده

ادامه مطلب

تدریس قانون کاهش مجازات حبس تعزیری 99 / مجید قاضی زاده

1399/09/11

ادامه مطلب

تعداد داوطلبان آزمون وکالت ۹۹ چند نفر است؟

1399/09/08

در پایان هفته گذشته تصویر نامه‌ای که ظاهرا در پاسخ به استعلام رییس سازمان سنجش از سوی معاون وزیر بهداشت نوشته شده، در فضای مجازی منتشر شد. گرچه نهایتاً اصالت این نامه از سوی مراجع رسمی تایید یا تکذیب نشد، اما چنانچه فرض را بر صحت نامه و مندرجات آن قرار دهیم تعداد ثبت‌نام‌کنندگان آزمون وکالت ۹۹ در این متن ۸۱ هزار و ۵۰۸ نفر اعلام شده است.

ادامه مطلب

22 اسفند زمان جدید ازمون وکالت 1399

1399/09/08

ادامه مطلب

برگزاری آزمون وکالت ۹۹ به تعویق افتاد

1399/09/08

دکتر جعفر کوشا، رییس اسکودا، در لایو اینستاگرامی خود از مخالفت ستاد کرونا با برگزاری آزمون کارآموزی وکالت در تاریخ ۲۸ آذر خبر داد.

ادامه مطلب

آیا برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در روز ۲۸ آذر ممکن است ؟

1399/09/06

در حالی که ۲۸ آذر به عنوان روز برگزاری آزمون وکالت ۹۹ اعلام شده است، ولی با توجه به محدودیت های شدید اعمال شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اکثر نقاط کشور، برگزاری آزمون در زمان مقرر در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اسکودا به عنوان متولی برگزاری آزمون وکالت، در آگهی ثبت نام آزمون وکالت ۹۹ روز جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ را به عنوان روز برگزاری این آزمون در مراکز استان های سراسر کشور تعیین و اعلام کرده است.

با این وجود با توجه به اعمال محدودیت های کرونایی شدید از روز شنبه اول آذر ۱۳۹۹ برای مدت نامعلوم، برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در زمان تعیین شده در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و داوطلبان با پرسش های زیادی در این باره مواجه هستند.
اجرای «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا»

رییس جمهور ۲۶ آبان ۱۳۹۹ از اعمال محدودیت های شدیدی برای کنترل آنچه موج سوم شیوع بیماری کرونا خوانده می شود و اجرای «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا» از روز شنبه اول آذرماه خبر داد.

رییس جمهور در مورد مدت اجرای این طرح گفت: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر طرحی اجرا می‌شود که مربوط به کل کشور است و البته در هر شهر بنا بر اقتضائات آن شهر اجرا می‌شود و کلیت آن تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت.

بر این اساس و با توجه به وضع ناگوار شیوع بیماری در کشور، شاید پایان نزدیکی برای اجرای این طرح قابل تصور نباشد.
محدودیت تردد بین شهری


ادامه مطلب

نظر رییس کانون وکلا درمورد تعویق آزمون وکالت 1399 اسکودا

1399/09/05

ادامه مطلب

تعویق آزمون وکالت ، آری یا نه

1399/09/04

مسئولان کانون‌های وکلا: سازمان سنجش درباره برگزاری آزمون وکالت از ستاد کرونا استعلام کرده است


ادامه مطلب

مسئولان کانون‌های وکلا: سازمان سنجش درباره برگزاری آزمون وکالت از ستاد کرونا استعلام کرده است

1399/09/04

رؤسای سه کانون وکلای خراسان، همدان و فارس و کهگیلویه‌ و بویر احمد و نایب‌رئیس کانون وکلای مرکز دیدگاه خود را درباره برگزاری آزمون وکالت بیان کردند. بر اساس گفته‌های این چهار مسئول، سازمان سنجش درخصوص برگزاری یا تعویق آزمون وکالت از ستاد مبارزه با کرونا استعلام کرده اما هنوز پاسخی از سوی این ستاد واصل نشده است.

پاسخ عبدالله سمامی، مجتبی زاهدیان، علی مندنی‌پور و سعید آیینه‌وند درباره آخرین وضعیت آزمون وکالت ۹۹ را در ادامه می‌خوانید.

عبدالله سمامی، نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز:

نهاد تصمیم گیرنده برای تعویق برگزاری آزمون، سازمان سنجش است. بعید می دانم هیأت رییسه اسکودا بخواهد مخالف نظر سنجش عمل کند. به نظر من آزمون باید تا اندازه ای به تعویق بیافتد تا امکانات برگزاری آزمون فراهم و وضعیت شهرها بهتر شود.  باتوجه به وضعیت فعلی کرونا برگزاری آزمون دشوار خواهد بود.


ادامه مطلب

روش و مهلت اعتراض به نتایج آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۳۹۹

1399/09/01

ادامه مطلب

نحوه دریافت شماره پرونده و شماره داوطلبی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۳۹۹

1399/08/29

برخی داوطلبان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه در سال ۱۳۹۹ به علت فراموش کردن شماره پرونده و شماره داوطلبی خود نتوانسته اند کارنامه خود را دریافت کنند.

داوطلبان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه برای دریافت کارنامه خود از سایت سنجش به دو طریق می توانند اقدام کنند، یا باید شماره پرونده به همراه شماره شناسنامه خود را وارد کنند و یا با استفاده از شماره داوطلبی و شماره شناسنامه کارنامه خودشان را دریافت کنند.

برای دریافت کارنامه آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه در سال ۱۳۹۹ از سایت سنجش اینجا کلیک کنید

برخی از داوطلبان آزمون که شماره پرونده و شماره داوطلبی خود را فراموش کرده اند برای دریافت کارنامه از سایت سنجش دچار مشکل شده اند.

این دسته از داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.request.sanjesh.org شماره پرونده و شماره داوطلبی خود را بازیابی کنند.

به این منظور داوطلبان باید با مراجعه به سامانه پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش، پس از عضویت در سامانه با انتخاب آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه عنوان درخواست را «دریافت شماره پرونده یا داوطلبی» انتخاب کنند تا فرم مربوط به بازیابی شماره پرونده و شماره داوطلبی برایشان نمایش داده شود.

پس از تکمیل فرم در صورت صحت و مطابقت اطلاعات وارد شده با اطلاعات موجود در پایگاه داده آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه، بلافاصله شماره پرونده و شماره داوطلبی داوطلب به او اعلام می شود.


ادامه مطلب

نتایج آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه 1399

1399/08/28

ادامه مطلب

۴ کانون وکلای دادگستری جدید تاسیس می‌شوند

1399/08/25

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از تشکیل کانون وکلای مستقل در چهار استان خراسان شمالی، هرمزگان سمنان و سیستان و بلوچستان، با موافقت ریاست محترم دستگاه قضایی کشور خبر داد.

 به نقل از معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق با اعلام این خبر افزود: بر اساس ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا، تشکیل کانون وکلای مستقل در هر استان منوط به آن است که حداقل ۶۰ وکیل در آن حوزه استقلال داشته باشند و تا زمانی که تعداد وکلا به حد نصاب تعیین‌شده نرسیده باشد، آن استان در امور مربوط، تابع مقررات و نظامات کانون وکلای مرکز خواهد بود.


ادامه مطلب


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17