وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

شرایط آزمون سردفتری اسناد رسمی۱۳۹۷ / هر آنچه باید در مورد آزمون سردفتری اسناد رسمی بدانید.

شرایط آزمون سردفتری اسناد رسمی۱۳۹۷ / هر آنچه باید در مورد آزمون سردفتری اسناد رسمی بدانید.

1396/11/24

پیرو انتشار خبر برگزاری آزمون سردفتری در اوایل سال ۱۳۹۷، جمعیت قابل توجهی متقاضی شرکت در این آزمون خواهند بود. ممکن است، در این خصوص سوالات متنابهی جهت نحوه ورود به حرفه ی سردفتری برای علاقمندان این عرصه ایجاد شده باشد. لذا در ادامه به معرفی این آزمون، منابع مورد نیاز و بررسی اهم موضوعات مطرحه در این حوزه می پردازیم. 

نحوه ورود به این حرفه و ظرفیت پذیرش هر حوزه 
بنا به قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب سال ۱۳۵۴، سردفتر دفترخانه از طریق آزمون ورودی و یا خرید مجوز (ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی) و ظرفیت پذیرش در هر حوزه، با توجه به نیازمندی های هر محل صورت گرفته و در نهایت به موجب ابلاغ وزیر دادگستری پس از اخذ گواهی به عنوان سردفتر منصوب می‌شوند. از وظایف سردفتری در دفاتر اسناد رسمی بر طبق قانون می توان به موارد چون؛ ثبت و گواهی تمامی معاملات، اسناد رسمی و خواسته های حقوقی افراد اشاره نمود. 
تاریخچه برگزاری 
آخرین سال برگزاری این آزمون در سال ۱۳۸۶ است که در تاریخ ۸۶/۰۹/۳۰ برگزار گردید. اتفاق قابل توجه در این سال که بحث های زیادی را در جامعه حقوقی به دنبال داشت معافیت چهار گروه به ویژه معافیت بانوان و سهمیه های عجیب و تامل برانگیز این آزمون بود که تداعی گر صوری بودن این آزمون در اذهان شرکت کنندگان بود. در بین سال های ۹۴ تا ۹۶ اخباری در مورد اعلام برگزاری این آزمون منتشر شد. اخبار مذکور باعث شد بسیاری از داوطلبین و متقاضیان در دریایی از سوالات و ابهامات غوطه ور شده و در انتظار انجام یافتن و نیافتن این آزمون به سر ببرند. بالاخره در سال ۱۳۹۶، دکتر احمد تویسرکانی؛ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با بیان اینکه یکی از اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توسعه دفاتر اسناد رسمی بوده است، خاطر نشان کرد: «طی ۱۰ سال اخیر هیچ آزمونی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار نشده است ، اما با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و انجام مقدماتی، با برگزاری آزمون قصد داریم حدود ۱۰۰۰ دفترخانه اسناد رسمی را در کشور افزایش دهیم.» و اذعان کردند احتمالاً‌ در اوایل سال آینده آزمون سردفتری در کشور برگزار خواهد شد و سعی در رفع برخی این ابهامات شد. 
نکته قابل تامل در این خصوص که باید داوطلبین به آن توجه داشته باشند؛ این سازمان هنوز هیچ اطلاعی در مورد شرایط پذیرش، منابع، ضریب دروس، میزان ظرفیت های حوزه های ثبتی مختلف منتشر نکرده است.
سرفصل دروس و منابع موردنیاز 
لازم به ذکر است سوالات آزمون سردفتری معمولا در زمینه حقوق مدنی، حقوق جزا، حقوق تجارت، حقوق ثبت، زبان و ادبیات فارسی و عربی است. و اشخاصی که لیسانس یا فوق لیسانس رشته حقوق را دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند و اگر در آزمون کتبی قبول شدند بعد از آن در مصاحبه ای که از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک برگزار می شود شرکت می کنند و در صورت قبولی در مراحل فوق، هم مجوز و هم امتیاز دفترخانه به آنان داده می شود. 
نهایت باید خاطر نشان ساخت، بسیاری از داوطلبین شرکت در این آزمون، برای قبولی چند سال مطالعه می کنند و با اعلام برگزاری این آزمون در اوایل سال جاری عملاً زمان کمی در اختیار خواهند داشت. این خود مبین این امر است استفاده از بهترین مشاوران، حضور در کلاس های اساتید صاحب سبک در این حوزه، دریافت یک برنامه منظم و آشنایی با نحوه مطالعه موثر، بهترین راه حل جهت نیل رسیدن به این موفقیت خواهد بود. 
داوطلبین گرامی، جهت استفاده از خدمات موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان می توانید با مراجعه به پنل رزرو آمایش و همایش سایت داداستانجهت دریافت مشاوره و معرفی منابع و نحوه برنامه ریزی و مطالعه منابع پیشنهادی، درخواست مشاوره خود را ثبت نمایید یا با همکاران ما در سراسر کشور تماس بگیرید.جهت دریافت نمونه سوالات آزمون سردفتری اسناد رسمی به فروشگاه کتاب داداِستان مراجعه نمایید. 


جهت مشاوره ویژه آزمون سردفتری اسناد رسمی کلیک کنید. 


جهت اطلاع از شرایط پذیرش و اعلام جزئیات آزمون سردفتری ۱۳۸۶  کلیک کنید. 

جهت مطالعه شرایط آزمون سردفتری اسناد رسمی ، کلیک کنید. 


جایزه ویژه حقوق دادن برتر