rr

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان ( داداِستان)
نمود تخصص در حوزه حقوق یکی از اهداف عالیه ماست

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

نکته ها و لطایف حقوقی

نکته ها و لطایف حقوقی

1395/11/11

استاد خوابم نمی برد! /عزیزم امسال 41 هزار نفر در آزمون وکالت قبول نمی شوند.

 

امروز یکی از داوطلبان آزمون وکالت 91 را دیدم که می گفت: چه کنم! خوابم نمی برد و منتظر اعلام نتایج هستم.با ایشان گفتگو کردم. اضطراب ایشان متاثرم کرد و با خودم گفتم قطعا افراد دیگری هستند که همانند ایشان مضطربند پس نیکوست که با آنان از این طریق سخن بگویم لذا کافی دانستم که محاوره امروز را به تحریر در آورم تا شاید برای شما داوطلب حقوقی مُسکّنی باشد و اما شرح محاوره میان ما (داوطلب آزمون وکالت 91 و استادش):

 

داوطلب: استاد خیلی مضطربم خوابم نمی برد از اعلام نتایج! و اینکه شاید قبول نشوم خیلی نگرانم کرده.

 

استاد: چرا اضطراب! مگه اگه اضطراب داشته باشی قبول میشی؟

 

داوطلب: نه می دونم بی تاثیره اما دست خودم نیست چیکار کنم.

 

استاد: خوب پس بشین تا منطقی صحبت کنیم. شما یک حقوقی هستی و منطق را خوب بلدی راه تسلط بر اضطراب، یاری گرفتن از قوه تعقل و منطق شماست. میدونی که در آزمون وکالت امسال چهل چهار هزار نفر شرکت کردند و بازم میدونی که 41 هزار نفرشون قبول نمیشن!! دقت کن 41 هزار نفر، پس اگه شما هم قبول نشدی مثل یکی از این 38 هزار نفری آیا فکر میکنی همه اینها الان مضطربند؟

 

داوطلب: استاد وضعیت من خاصه من خیلی خوندم باید امسال قبول بشم زندگیم به این بَندِه.

 

استاد: صبر کن عزیزم خیلی ها مثل شما وضعیت شون خاصه شک نکن که از این 41 هزار نفری که قبول نمیشن حداقل 8 هزارشون خیلی خوندند اما باز هم قبول نمیشن. من یک داوطلب می شناسم که تازه ازدواج کرده(مراسم نامزدی)و تهدیدش کردن که اگه آزمون قبول نشی دیگه ...

و داوطلب دیگه ای رو می شناسم که با زن و یک بچه تو خونه یکساله که درس می خونه!

پس اول قبول کن که حداقل 8 هزار نفر از این 41 هزار نفری که قبول نمیشن خیلی خوندن و بعضی هاشون واقعا وضعیت خاصی دارن.پس قبول نشده هایِ خاص هم کم نیستند.

 

داوطلب: خوب استاد اینو قبول دارم اما بازم نگرانم.

 

استاد: خوب یک مرحله پیش آمدی، آفرین که قبول کردی. سوم دی دو حالت بیشتر نداره یا جز اقلیت دو هزار نفری یا اکثریت 41 هزار نفری، اگه جز دو هزار نفر باشی که عرض تبریک اما اگر جز 41 هزار نفر باشی چی؟

 

داوطلب: استاد نمیتونم بهش فکر کنم.

 

استاد: چرا؟ چرا نمیتونی بهش فکر کنی؟ من یک خواهشی ازت دارم فکر کن امروز نتایج اعلام شده و شما جز قبولشدگان نیستی. خوب این یک حقیقته باید چیکار کنی؟ پارسال دانشجویی(قبول نشده) داشتم که تا یکماه با کسی صحبت نمی کرد آیا این راه حله ! ببین شما حقوقدانی باید بر مبنای دلیل و منطق پیش بری فقط کافیه منطقتو فعال کنی پس چند لحظه فقط فکر کن که قبول نشدی(شما هم چند دقیقه فکر کنید که نتایج الان اعلام شده و قبول نشدید)

 

استاد(ادامه مطلب): دیروز یکی از همکلاسی های شما رو دیدم که داشت برای آزمون وکالت 92 می خوند! تعجب کردم چون می شناختمش و رتبش تو آزمون های آزمایشی خیلی خوب بود. بهش گفتم مگه قبول نمیشی که داری دوباره میخونی؟ مگه معدل نگرفتی؟ گفت نمی دونم اما فرض را گذاشتم که قبول نمیشم. تحسینش کردم گفتم موفقی، حتی اگه قبول نشی. چون قضیه را منطقی می بینی و مشکلات نمی تونه فلجت کنه.آفرین

(حتما این مطلب را بعد آزمون وکالت اگه قبول نشدید بخوانید اینجا کلیک کنید)

حالا شما عزیزم توجه کن، 8 هزار نفر از این 41 هزار نفری که قبول نمیشن خوب خوندن و اما سال دیگه فقط 1000نفرشون قبول میشن میدونی اون هزار نفر چه افرادی هستند اونهایی که سوم دی شروعی دوباره دارند و اراده ای قوی، تلفن خود را روشن می گذارند و به همه با آرامش می گویند قبول نشدم بدنبال مقصر نیستند احساس پشیمانی نمی کنند چون یکسال دانش حقوق آموخته اند. اگرچه که بنا به مصالحی در آزمون امسال قبول نشده اند اما با افتخار می گویند هدفمان یادگیری برای یادگیری بوده است(علم حقوق را بیشتر شناختیم)  و قطعا موفقیت در همه این آزمون ها قرین این افراد خواهد شد پس شما هم مصصم باش.

بدان که در سلامتی بسر میبری و در کنار خانواده ات هستی و لذا میتوانی از نعمت سلامتی،خانواده و امنیت استفاده و سال آینده در آزمون وکالت و یا هر شغل دیگری موفق شوی.

****

 

و اما شما ای داوطلب عزیز که منتظر اعلام نتایج هستی بیا و واقع گرایانه موضوع را ببین.

امسال در آزمون وکالت 44 هزار نفر شرکت کرده اند که 41 هزار نفر آنان قبول نمی شوند.

ان شا الله که جز قبولشدگان باشید اما شاید هم شما یکی از این 41 هزار نفر باشی. پس مصمم، منطقی و پولادین باش. قدر لحظه هایت را بدان و به آنچه به تو سود نمی رساند نیندیش. به تواناییی هایت بیندیش دوباره شروع کن با عزمی استوار.

 

 

 

 

 

دکتر شریعتی:خوشبختی درسه جمله است:

تجربه از دیروز

استفاده از امروز

امیدبه فردا

 

ولی ما با سه جمله دیگر زندگیمان را تباه میکنیم:

حسرت دیروز

اتلاف امروز

ترس از فرداجایزه ویژه حقوق دادن برتر

فرم عضویت در سامانه های اطلاعاتی رایگان داداِستان

وارد کردن فیلدهای ستاره دار اجباری است

CAPTCHA code