وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

اعلام شرایط بومی‌گزینی ۳ روز پس از شروع ثبت‌نام آزمون وکالت

اعلام شرایط بومی‌گزینی ۳ روز پس از شروع ثبت‌نام آزمون وکالت

1398/07/11

 شرایط اخصاصی کانون وکلای دادگستری بوشهر در آزمون وکالت ۹۸ منتشر شد

 کانون وکلای دادگستری بوشهر شرایط اختصاصی این کانون در آزمون وکالت ۹۸ را اعلام کرد.

 در اطلاعیه‌ای که صفحه اینستاگرام این کانون منتشر شده، چنین آمده است:


 

   بدین وسیله به اطلاع می رساند، کانون وکلای دادگستری استان بوشهر با استناد به تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، مصوب ۱۳۷۶ و به موجب مجوز کمیسیون نیاز تعداد ۷۰ نفر کارآموز برای سال ۱۳۹۸ پذیرش می نماید . همچنین برابر مفاد نامه اعلامی به اسکودا به شماره ۱۱۵۸ مورخ ۹۸/۵/۲۲ که «……رعایت شرایط اختصاصی کانون وکلای دادگستری استان بوشهر مندرج در سایت رسمی که متعاقبا اعلام می گردد الزامی است . » بنا به رویه گذشته و جاری برخی از کانون ها و مصوبات متعدد سابق هیئت مدیره های وقت کانون بوشهر و مصوبه هیئت مدیره حاضر بتاریخ۹۸/۴/۱ از این تعداد:
    ۱- تعداد ۴۹ نفر سهمیه آزاد و تعداد ۲۱ نفر سهمیه ایثارگران با رعایت شرایط بومی گزینی به شرح ذیل خواهد بود.
    ۲- تعداد ۵۰ نفر با رقابت همه متقاضیان و رعایت معیار علمی گزینش خواهند شد که از این تعداد ۳۵ نفر سهمیه آزاد و ۱۵ نفر سهمیه ایثارگران می باشند.
    ۳-از رتبه ۵۰ به بعد تعداد ۲۰ نفر سهمیه به بومی ها اختصاص دارد، که از این تعداد ۱۴ نفر سهمیه آزاد و ۶ نفر سهمیه ایثارگران می باشند. افراد زیر بومی تلقی می شوند :
    ۱- محل تولد متقاضی استان بوشهر باشد.
    ۲- محل تولد پدر یا مادر متقاضی سهمیه بومی برابر اسناد سجلی در استان بوشهر باشد.
    ۳-تحصیلات متقاضی بومی لزوماً از شروع تحصیلات ابتدایی تا پایان دوره متوسطه لزوماً در یکی از مدارس آموزش و پرورش استان بوشهر گذرانده باشد.
    تبصره ۱: احراز قانونی یکی از شرایط سه گانه مذکور کافی و لازم می باشد.
    تبصره ۲: سکونت فعلی متقاضی بومی شرط ضروری است، و تصدیق سکونت متقاضی توسط کانون از طریق استعلام و هرگونه تحقیق مقتضی از مراجع رسمی بعمل می آید.
    تبصره ۳: چنانچه پدر یا مادر به مدت ۲۰ سال با ارائه گواهی رسمی از مراجع دولتی، نظامی، عمومی و با با ارائه گواهی سابقه بیمه در استان بوشهر اشتغال مستمر داشته باشند، خود والدین یا فرزند متقاضی واجد شرایط سهمیه بومی خواهد بود ولی اشتغال فرزندان به هر میزان که در شهر بوشهر باشد امتیازی برای والدین آنها ایجاد نخواهد کرد.
    در خاتمه تأکید می گردد هر نوع ادعایی از ناحیه متقاضیان محترم بر خلاف آگهی اختصاصی کانون وکلای دادگستری استان بوشهر پذیرفته نخواهد بود.
    دکتر عبدالصمد دولاح
    رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر

نکته شایان توجه آن است که این آگهی روز ۱۰ مهر یعنی ۳ روز پس از شروع ثبت‌نام آزمون وکالت سال ۹۸ منتشر شده، یعنی در وضعیتی که بسیاری از داوطلبان بدون اطلاع از چنین شرایطی اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند.

از سوی دیگر، مطابق آگهی آزمون وکالت ۹۸، شرایط اختصاصی کانون‌ها می‌بایست در سایت اختصاصی آنها درج شود، این در حالی است که سایت کانون بوشهر به نشانی bushehrbar.ir در حال حاضر از دسترس خارج است و آگهی در صفحه اینستاگرامی منتشر شده که تنها ۲۶۰ نفر دنبال‌کننده دارد! کانال تلگرامی روابط‌عمومی این کانون نیز تنها ۱۴ عضو دارد و از اردیبهشت تاکنون به‌روزرسانی نشده است! بدین‌ترتیب به‌نظر می‌رسد احتمال اطلاع به‌موقع داوطلبان از مفاد این اطلاعیه بسیار اندک خواهد بود.جایزه ویژه حقوق دادن برتر