وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

برداشتن انحصار از مجوز سردفتري كليد خورد

برداشتن انحصار از مجوز سردفتري كليد خورد

1398/10/07

هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، دریافت مجوز تأسیس دفتر اسناد رسمی را اصلاح و آزاد اعلام کرد.

در سی و سومین نشست هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار به‌ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی با موضوع «رفع انحصار از مجوز سردفتری و تأسیس داروخانه» مصوب شد؛ در راستای اصلاح رویه‌های مرتبط با مجوز سردفتری مقرر شد: پس از کسب موافقت ریاست قوه قضاییه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری کانون سردفتران و دفتریاران شرایط احراز صلاحیت برای دریافت مجوز سردفتری را تعیین کرده و نسبت به بارگذاری اطلاعات صدور این مجوز در پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب‌وکار اقدام کند.

بر این اساس، همچنین با توجه به حکم ماده (92) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مبنی بر نسخ کلیه قوانین و مقررات مغایر با آن، از آنجا که ماده (5) قانون دفاتر اسناد رسمی در مغایرت با حکم تبصره 2 ماده 3 قانون اصلاح مواد 1، 6 و 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است، لذا ماده (5) مذکور نافذ نیست.

گفتنی است؛ این هیئت اتخاذ تصمیم نمود پیشنهاد اصلاح و یا حذف ماده (69) قانون دفاتر اسناد رسمی به‌دلیل ایجاد انحصار در محیط کسب‌وکار به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

بر اساس ماده (69) قانون دفاتر اسناد رسمی، در حال حاضر، سردفتران بازنشسته یا وراث وی می‌توانند شخص واجد صلاحیت طبق مقررات این قانون را برای تصدی "دفترخانه‌خواه" به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کنند.
جایزه ویژه حقوق دادن برتر