وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

تغییرات جدید در طرح تسهیل

تغییرات جدید در طرح تسهیل

1400/10/22

شورای نگهبان قانون اساسی برای بار دوم، طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را تأیید نکرد و آن را با ۲ ابهام و یک ایراد، به مجلس بازگرداند.


 هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود اعلام کرد طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار با دو ابهام و یک ایراد به مجلس اعاده شد.

این دومین بار است که شورای نگهبان این طرح را رد می‌کند و همانند بار نخست، الزام قضات در این طرح به شرکت در آزمون وکالت، مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شده است.

ظاهراً این بار، مجلس قصد ندارد برای الزام قضات به شرکت در آزمون وکالت، پافشاری کند و این بند از طرح را حذف خواهد کرد.

نگرانی از سرنوشت طرح در صورت ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایجاد تغییرات احتمالی که مدنظر نمایندگان مجلس نباشد، علت این گزینه عنوان شده است؛ به این ترتیب مجلس با پاک کردن بخشی از صورت مسئله از دیگر مواد قانونی طرح که مورد تأیید شورای نگهبان است، مراقبت خواهد کرد.

"طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار" از جمله اقدامات قابل اعتنای مجلس شورای اسلامی برای رونق کسب و کار در حوزه‌های مختلف است که بندهای 3 و 4 آن مرتبط با حوزه‌های سردفتری و وکالت است.

مجلس شورای اسلامی 24 شهریور 1400 کلیات طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را به تصویب رساند که در آن ظرفیت پذیرش از آزمون‌های وکالت و سردفتری برداشته شده است.

این طرح پیش از این هم در شورای نگهبان رد شده بود؛ ایراد وارده مربوط به الزام قضات برای شرکت در آزمون وکالت بود که شورای نگهبان آن را مغایر قانونی اساسی می‌داند.

این همان طرحی است که اخیراً محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس با استناد به آن گفته است "ما در مجلس کاری کردیم که در مدت 3 ماه مجوز هر کسب و کاری صادر شود."

شورای نگهبان طی نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، برای بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان از مجلس مهلت بیشتری خواست و طرح تسهیل مجوزهای کسب‌وکار را هم مغایر با موازین شرع،‌ قانون اساسی یا دارای ابهام دانست.

شورای نگهبان طی نامه‌ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نظر خود را در خصوص یک طرح و دو لایحه اعلام کرد.

شورای نگهبان طی این نامه، برای لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان درخواست استمهال (فرصت بیشتر برای رسیدگی) کرد.

همچنین ایراد شورای نگهبان نسبت به طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار نیز اعلام شد و شورای نگهبان این طرح را مغایر با موازین شرع یا قانون اساسی یا دارای ابهام شناخت.


اصلاحات اعمال شده در طرح تسهیل

کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در گزارش اصلاحی طرح تسهیل عبارت «هرگونه سابقه‌ای جایگزین آزمون وکالت نخواهد بود، قوه قضائیه می تواند از طریق کانون وکلای دادگستری و یا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به قضات بازنشسته دارای بیست (۲۰) سال سابقه قضاوت و بالاتر و اعضای هیات علمی رشته‌های مرتبط، با درجه دانشیاری و بالاتر متقاضی اخذ پروانه وکالت که صلاحیت آنها بر اساس ضوابط مصوب رئیس قوه قضائیه مسلم تشخیص داده شود، پروانه وکالت اعطاء کند.» را جایگزین عبارت «سابقه قضاوت یا نمایندگی مجلس جایگزین آزمون وکالت نخواهد بود.» نمود.جایزه ویژه حقوق دادن برتر