وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

اطلاعیه تکمیلی فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدي امر قضا در سازمان قضايي نيروهاي مسلح

1398/09/03

بدینوسیله به اطلاع می‌رساند، سازمان قضايي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضائیه در نظر دارد، به منظور تامين نيروي قضايي خود بر اساس ماده 4 قانون دادرسي نيروهاي مسلح و موافقت رياست محترم قوه قضاييه، تعدادی از افسران ذكور و یا کارمندان همتراز واجد شرايط عضو نيروهاي مسلح را از طريق برگزاري آزمون كتبي تستی و مصاحبه هاي تخصصي و گزينش در مشاغل قضايي براي مناطق مندرج در اين اطلاعيه جذب نمايد.
ادامه مطلب

دریافت کارت آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور؛ سال 98

1398/09/03

بدین‌و‌سیله به اطلاع می‌رساند، فرایند دریافت کارت آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور سال 1398 آغاز گردید.

متقاضیانی که در مهلت مقرر (پیرو اطلاعیه " جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور " ) اقدام به ثبت نام نموده‌اند دعوت به عمل می‌آید تا با مطالعه دقیق شرایط و ضوابط به شرح ذیل، در آزمون مذکور شرکت نمایند.ادامه مطلب

اعلام مهلت ویرایش و تکمیل مراحل ثبت‌نام داوطلبان تصدی منصب قضاء مناطق محروم استان‌های جنوب شرق

1398/08/25

مهلت ویرایش اطلاعات و تکمیل مراحل ثبت‌نام داوطلبان تصدی منصب قضاء ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور- سال 1398 اعلام شد.

به گزارش ایسنا، معاون منابع انسانی قوه قضاییه اعلام کرد: بدینوسیله به اطلاع داوطلبان تصدی منصب قضاء ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور سال 1398 که در شهریور ماه سالجاری نسبت به ثبت نام خود اقدام نموده اند می‌رساند، حسب اعلام مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضائیه، حدود 670 نفر از داوطلبان مذکور به شرح لیست مندرج در فایل پیوست ضرورت دارد نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند.


ادامه مطلب

نظریه مشورتی جدید اداره‌کل حقوقی قوه قضاییه

1398/08/20

 درباره عبارت «آخرین محل خدمت» در تبصره ۴ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۸/۱۱۲۶ مورخ ۱۳۹۸/۸/۱ اداره‌کل حقوقی قوه قضاییه

رئیس محترم کانون وکلای دادگستری همدان

با سلام و دعای خیر؛

بازگشت به استعلام شماره ۹۸/۱۰۹۸ مورخ ۱۳۹۸/۷/۸ به شماره ثبت وارده ۱۱۲۶ مورخ ۱۳۹۸/۷/۱۴، نظریه مشورتی این اداره‌کل به شرح زیر اعلام می‌گردد:

منظور از «آخرین محل خدمت» در تبصره ۴ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶، آخرین حوزه قضایی است که قاضی در آن اشتغال قضایی داشته است. چنانچه در قسمت اخیر تبصره۲ ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه… مصوب ۸۱/۶/۱۳، به ممنوعیت مذکور در آخرین حوزه قضایی محل خدمت قضایی تصریح گردیده و حوزه قضایی طبق ماده ۶ آیین‌نامه اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب ۷۳/۳/۱۵ و ۸۱/۱۱/۹ حسب مورد، بخش، شهرستان و استان با رعایت تقسیم کشوری است؛ یعنی چنانچه سمت قاضی در دادسرا یا دادگاه بخش یا دادگاه شهرستان باشد، ممنوعیت تبصره‌های یادشده در همان بخش یا شهرستان محل خدمت قضایی است و چنانچه در دادگاه تجدیدنظر استان باشد، در کل شهرستان‌های تابعه استان است.


ادامه مطلب

اعلام نتایج مرحله دوم آزمون قضاوت ۹۸ تا پایان دی‌ماه

1398/08/20

 تاریخ دقیق متعاقباً اعلام می‌شود
 معاونت منابع انسانی قوه قضاییه از اعلام نتایج مرحله دوم (تشریحی) آزمون قضاوت تا آخر دی‌ماه خبر داد.

    بدینوسیله به اطلاع داوطلبان دانشگاهی شرکت کننده در آزمون تشریحی تصدی منصب قضاء قوه قضائیه سال ۱۳۹۸ می‌رساند، نتایج آزمون مذکور تا پایان دی ماه از طریق سایت سازمان سنجش‌ آموزش کشور  اعلام می‌شود.

    زمان دقیق اعلام نتایج، متعاقباً اطلاع‌رسانی می‌شود.

این آزمون روز جمعه ۱۰ آبان برگزار شده است.

ادامه مطلب

قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان بامرکز وکلای قوه قضاییه تفاهم‌نامه امضا می‌کند

1398/08/15

یک روز پیش از پایان مهلت ثبت‌نام؛
سردار کمالی از ایجاد تسهیلات برای داوطلبان آزمون‌های قوه قضاییه خبر دادوی درباره زمان اجرای این طرح نیز گفت: در جلسه مقرر شد تا این مسئله به صورت همه جانبه بررسی شده و به زودی تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه به امضای قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برسد که پس از امضای این تفاهم‌نامه این امر نیز اجرایی خواهد شد.

 

ادامه مطلب

جزییات آزمون قضاوت ویژه مناطق محروم سال ۹۸

1398/08/04

آزمون روز ۶ دی برگزار خواهد شد

  جزییات آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور اعلام شد.

  متن اطلاعیه منتشر شده از سوی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به شرح زیر است:

در راستای تأمین و تکمیل کادر قضائی مورد نیاز استان‌های جنوب شرق کشور (سیستان و بلوچستان،کرمان و هرمزگان) و ثبت نام از متقاضیان در مهلت اعلام شده، مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضائیه با همکاری دادگستری استان‌های مذکور در نظر دارد به منظور انتخاب اصلح  متقاضیان اقدام به برگزاری آزمون علمی(به صورت کتبی تستی) در روز جمعه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ نماید.


ادامه مطلب

نشانی سایت ثبت نام و مهلت ویرایش اطلاعات آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه

1398/08/03

با گذشت دو روز از آغاز مهلت ثبت‌نام آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه به‌نظر می‌رسد همچنان برخی داوطلبان در تکمیل فرایند ثبت‌نام خود با مشکل روبرو هستند.

  ثبت‌نام آزمون سال ۹۸ مرکز وکلای قوه قضاییه از روز گذشته در سایت مرکز سنجش دانشگاه پیام‌نور به نشانی http://sanjesh.pnu.ac.ir/ آغاز شده است اما آنطور که برخی داوطلبان اظهار می‌کنند مشکلاتی مانند بروز خطا در میانه ثبت‌نام یا عدم ارائه پرینت ثبت‌نام رخ داده است که به‌نظر می‌رسد ناشی از ضعف زیرساختی وب‌سایت مربوطه باشد.

برخی دیگر از داوطلبان هنوز در حال جستجو برای نشانی سایت ثبت‌نام هستند و ثبت‌نام آزمون در سایت دانشگاه پیام نور باعث سردرگمی آنها شده است.

در همین حال رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه در استوری حساب اینستاگرام خود از داوطلبان خواست تا زمان حل مشکل شکیبا باشند.


ادامه مطلب

فراخوان آزمون جذب قضاوت سازمان قضایی نیروهای مسلح سال ۹۸

1398/07/30

 مهلت ثبت‌نام در آذرماه آغاز می‌شود
برگزاری آزمون در دی‌ماه ۱۳۹۸

 فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح منتشر شد.

 اطلاعیه منتشر شده از سوی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به شرح زیر است:

بدینوسیله به اطلاع می‌رساند، سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضائیه در نظر دارد، به منظور تامین نیروی قضایی خود بر اساس ماده ۴ قانون دادرسی نیروهای مسلح و موافقت ریاست محترم قوه قضاییه، تعدادی از افسران ذکور واجد شرایط عضو نیروهای مسلح را از طریق برگزاری آزمون کتبی تستی و مصاحبه‌های تخصصی و گزینش در مشاغل قضایی برای مناطق مندرج در این اطلاعیه جذب نماید.

الف) شرایط عمومی جذب:
-تابعیت اصلی کشور جمهوری اسلامی ایران.
-اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام،ایمان و عدالت.
-التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان ها و گروه های غیرقانونی یا هواداری از آن ها.
– طهارت مولد.
-عدم اعتیاد به دخانیات ، مواد مخدر و روان گردان.
-حسن شهرت ، اخلاق و امانتداری.
-نداشتن سابقه محکومیت کیفری.
– داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی.

ب) شرایط اختصاصی جذب:
۱- سابقه خدمت داوطلبان نیروهای مسلح (ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و وزارت دفاع) تا آخرین روز مهلت ثبت نام نباید کمتر از هفت سال و بیشتر از شانزده سال باشد.
تبصره: به سابقه خدمت هر یک از اعضای نیروهای مسلح که به سازمان قضایی مامور شده اند و در سازمان خدمت می نمایند به ازای هر پنج سال، یک سال و حداکثر تا سه سال اضافه می شود.
۲-داشتن حداکثر ۴۰ سال سن تا آخرین روز مهلت ثبت نام.
۳-داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته های گروه حقوق(کلیه گرایش‌ها)، فقه و حقوق اسلامی و رشته الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی و مقاطع بالاتر
تذکر: داوطلبان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید فارغ التحصیل رشته حقوق یا فقه و حقوق اسلامی یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقطع کارشناسی باشند.
۴- داوطلبان باید دارای رسته اداری یا قضایی باشند.
۵- شرکت در آزمون کتبی تستی و کسب حد نصاب نمره قبولی.
۶-موفقیت در مصاحبه علمی شفاهی توسط هیأت احراز صلاحیت داوطلبان منصب قضا.
۷- احراز صلاحیت در مرحله گزینش.
۸- سپری نمودن دوره کارآموزی قضایی و موفقیت در آزمون جامع پایان دوره کارآموزی.
پ) مواد امتحانی آزمون تستی:

مواد ضریب
۱-آیین دادرسی کیفری ۳
۲-آیین دادرسی مدنی ۲
۳-حقوق جزای عمومی ۳
۴- حقوق جزای اختصاصی ۳
۵- حقوق جزای نظامی ۴
۶-حقوق مدنی ۲
۷-حقوق اساسی (قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران) ۱

ت) نحوه ثبت نام و زمان آزمون:
داوطلبان با مراجعه به سایت معاونت منابع انسانی به آدرس https://qazahrm.eadl.ir و ورود به سامانه آزمون سازمان قضائی نیروهای مسلح می توانند نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند.
ت ۱-مدارک مورد نیاز:
۱.تکمیل تقاضانامه اینترنتی
۲. پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ ۱.۲۰۰.۰۰۰ (یک میلیون و دویست هزار) ریال بصورت الکترونیکی در ابتدای مراحل ثبت نام
۳. فایل عکس اسکن شده: داوطلب می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ثبت‌نام اینترنتی آماده نماید.
۱-۳- عکس ۴ × 3 که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ)
۲-۳- عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد.
۳-۳- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×300 پیکسل و حداقل ۳۰۰ ×200 باشد.
۴-۳-تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
۵-۳- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.
۶-۳- حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.
۷-۳- حتی الامکان عکس ، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

تبصره- درصورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌گردد.
تذکر مهم: باتوجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که در کافی نت ثبت نام می‌کنند رخ داده است، تاکید می‌گردد چنانچه ثبت نام خود را توسط کافی نت ها انجام می‌دهید، علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.
ت۲- زمان ثبت نام و برگزاری آزمون:
۱- کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا ویژه سازمان قضائی نیروهای مسلح، در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند الف و ب این اطلاعیه نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند (ت ۱) اقدام و از تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۲لغایت ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه به نشانی https://qazahrm.eadl.ir و ورود به سامانه آزمون سازمان قضائی نیروهای مسلح نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری نمایند. ضمناً یادآور می‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی می‌باشد و داوطلبان لازم است از طریق سایت مذکور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول می‌باشد و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.
۲- آزمون در روز جمعه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ و در تهران به صورت تستی برگزار می شود.
۳- از داوطلبان پذیرفته شده در آزمون تستی، برای شرکت در مصاحبه علمی دعوت به عمل خواهد آمد.
۴- کارت ورود به جلسه آزمون از روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.
۵- ساعت و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.

ث ) نحوه انتخاب داوطلبان (شرایط قبولی):

از میان داوطلبانی که حد نصاب آزمون علمی را احراز نمایند به تعداد ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز، برای طی مراحل بعدی پذیرش بعمل می¬آید.

ج) تذکرات مهم:

۱-مسؤولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در متن آگهی و یا ثبت مشخصات و ارسال مدارک به صورت ناقص بر عهده داوطلب خواهد بود و در هر مرحله از مراحل جذب و استخدم محرز شود داوطلب به اشتباه یا به عمد اطلاعات خلاف واقع داده و یا فاقد شرایط مندرج در آگهی است از انجام مراحل بعدی محروم گردیده و در صورت صدور ابلاغ ، ابلاغ صادره لغو و متقاضی به یگان اعاده خواهد شد.
۲-پذیرش نهایی قبول شدگان منوط به طی مراحل ماموریت از یگان خدمتی به سازمان قضایی نیروهای مسلح است.
۳-پذیرش نهایی بر اساس سهمیه هر یک از نیروهای مسلح توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح تعیین می شود.
۴-انتخاب محل خدمت بعد از دوره کارآموزی، برای مناطق مورد نیاز و براساس تشخیص سازمان قضایی نیروهای مسلح خواهد بود.

تبصره۱: مناطق مورد نیاز: استان سیستان و بلوچستان(زاهدان-ایرانشهر-زابل-سراوان-چابهار)، استان کردستان(سنندج-سقز و بانه)، استان آذربایجان غربی(مهاباد)، استان ایلام(ایلام)، خوزستان(دزفول-ماهشهر-اهواز)، استان بوشهر(بوشهر)، هرمزگان(بندرعباس-بندر لنگه-بندر جاسک)، استان کرمان(کرمان-جیرفت-سیرجان)، خراسان جنوبی(بیرجند).

تبصره۲: با توجه به عدم نیاز سازمان قضایی در سایر مناطق، متقاضیانی که آمادگی خدمت در مناطق مذکور در تبصره ی ۱ را ندارند از ثبت نام خودداری نمایند.

تبصره۳:پذیرفته شدگان نهایی، متعهد می شوند تا مدتی که سازمان قضایی به خدمت آنان در محل های مذکور نیاز دارد در محل های مورد نیاز خدمت نمایند.
۵-معاونت نظارت و بازرسی سازمان قضایی از طریق شماره تلفن‌های۸۲۹۰۲۷۴۸ و۸۲۹۰۲۷۴۶ – (۰۲۱) در ساعات اداری، پاسخگوی سؤالات داوطلبان خواهد بود.

ادامه مطلب

زمان و روش دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی قضاوت ۱۳۹۸ دانشگاهیان

1398/07/30

زمان و روش دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی قضاوت ۱۳۹۸ دانشگاهیان

 معاونت منابع انسانی قوه قضاییه با انتشار اطلاعیه ای زمان و روش دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی جذب عمومی قضاوت ۱۳۹۸ ویژه دانشگاهیان را اعلام کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده داوطلبان دانشگاهی آزمون قضاوت ۱۳۹۸ که در مرحله تستی پذیرفته شده اند می توانند از روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ کارت ورود به جلسه آزمون مرحله تشریحی خود را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند.


ادامه مطلب

نتایج آزمون قضاوت ۹۸ (جذب عمومی) منتشر شد

1398/07/10

نتایج آزمون قضاوت ۹۸ (جذب عمومی) منتشر شد

  نتایج آزمون قضاوت (جذب عمومی حوزویان و دانشگاهیان) منتشر شد.

برای دریافت نتایج آزمون قضاوت ۹۸ کلیک کنید

این آزمون با حضور ٢٨ هزار شرکت کننده صبح روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ در ۲۱ مرکز استان برگزار شده بود.

زمان برگزاری آزمون مرحله دوم (تشریحی) روز جمعه ١٠ آبان ماه ٩٨ است.

ادامه مطلب

آزمون تصدی امر قضا (نتایج آزمون)

1398/07/08

ضمن آرزوی موفقیت سایت دادسیما برای یکایک شما کاربران گرامی به اطلاع میرسانیم؛ نتایج مصاحبه علمی داوطلبان جذب اختصاصی تصدی منصب قضا سال 98 اعلام گردید.
ادامه مطلب

دفترچه سؤالات آزمون قضاوت ۹۸

1398/06/25

 سؤالات مرحله اول (تستی) جذب عمومی داوطلبان منصب قضا

برای دانلود فایل PDF

دفترچه سؤالات B مرحله اول (تستی) جذب عمومی داوطلبان منصب قضا

برگزار شده در شهریور ۱۳۹۸

اینجا کلیک کنید

لازم‌به‌ذکر است که دفترچه سؤالات رسمی این آزمون تاکنون از سوی قوه قضاییه و سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است.

ادامه مطلب

تمدید مهلت ثبت‌نام در آزمون قضاوت ۹۸ مناطق محروم

1398/06/23

 داوطلبان تا پایان شهریور برای ثبت‌نام فرصت دارند

 فرایند ثبت‌نام جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور ادامه دارد.

داوطلبان دانشگاهی و حوزوی در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که متقاضی ثبت نام و شرکت در جذب تصدی منصب قضاء در سال ۱۳۹۸ می‌باشند، می‌توانند تا روز یکشنبه ۳۱ شهریور، منحصراً به صورت اینترنتی از طریق سایت دادگستری استان کرمان به نشانی dadgostari-kr.ir برای ثبت‌نام اقدام کنند.

ادامه مطلب

دستورالعمل نقل و انتقال کارآموز در مرکز وکلای قوه قضاییه

1398/06/11

 مصوبه مورخ ۱۳۹۸/۵/۱۴

ماده ۱. کارآموز می­‌تواند به یکی از دو صورت زیر درخواست نقل و انتقال کند:

الف) به استناد یک یا چند مورد از موارد زیر:

سکونت و اشتغال رسمی، پیمانی یا قراردادی تمام­وقت در موسسات و نهادهای موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری شوهر یا سرپرست خانواده درخواست­‌کننده در حوزه انتقالی مقصدادامه مطلب


1 2 3 4 5 6