وکالت،آزمون اینترنتی وکالت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه سازان
سایت حقوقی دادسیما (داداِستان)

آزمون وکالت , اخبار حقوقی

جزییات جذب و نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان مرحله مصاحبه آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۹۸

1399/04/23

ئیس مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، شب گذشته در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی (لایو) درباره فرایند جذب پذیرفته‌شدگان مرحله مصاحبه آزمون سال ۹۸ این مرکز و نحوه بررسی اعتراضات احتمالی، توضیحاتی را ارائه داد. به گفته بهادری جهرمی، در شرایطی امکان انجام مجدد مصاحبه داوطلبان نیز وجود خواهد داشت.

او در این لایو تست‌زدن را نیمی از توانمندی و استعداد لازم برای داوطلبان دانست و گفت: در مرحله دوم قدرت بیان و روش استدلال و توانمندی های شخصیتی فرد و سایر شرایط قانونی احراز می شود. مجموع این دو نمره، نمره داوطلب را مشخص خواهد کرد.  در آزمون سال ۹۸ هیچ داوطلبی را نداشتیم که نمره کامل تستی را کسب کرده باشد و بالاترین نمرات، حدود ۸۰ از ۱۰۰ بود. کسی که در مرحله تستی ۸ از ۱۰ را کسب کرده باشد، اگر حتی دو نمره در مصاحبه بگیرد، قبول محسوب می شود. به‌عبارت دیگر، کسی که جمع نمراتش در مصاحبه و تست ۱۰ شده باشد قبول است.

فرایند رسیدگی به اعتراضات

بهادری جهرمی درباره رسیدگی به اعتراضات داوطلبان مرحله مصاحبه گفت: همانگونه که در مرحله کتبی اعتراضات را پذیرفتیم، در مرحله شفاهی نیز به اعتراضات رسیدگی خواهیم کرد. در مرحله تستی هم دانشگاه پیام نور اعتراضات را بررسی کرد و هم یک سامانه در مرکز فعال کردیم که هر داوطلب می‌توانست تک‌تک تست‌هایش را مشاهده کند. امکان رسیدگی حضوری هم وجود دارد. از ۱۰۷هزار نفر، ۸۰ نفر خواستند حضوری پاسخنامه های خود راببینند. مبلغ اعتراض حضوری ۵۰ هزار تومان [برای هر درس] بود که در صورت احراز تصحیح نادرست تست و صحت ادعای داوطلب، مبلغ اخذ شده به او مسترد می‌شد.  هزار نفر نیز از طریق سایت به طور رایگان پاسخنامه تفصیلی خود را مشاهده کردند.

مشابه همین روند برای آزمون شفاهی نیز پیش‌بینی خواهد شد؛ حدود یک‌سوم داوطلبان امتیاز لازم را در این مرحله کسب نکردند. با اینکه در آزمون شفاهی سخت گرفتیم، اما بیش از تخمین خودمان قبولی داشتیم. داوطلبان با مشاهده کارنامه متوجه خواهند شد که نمرات آزمون شفاهی آنان از تستی آنان بهتر بوده است.ادامه مطلب

طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

1399/04/23

آخرین وضعیت: تصویب دو فوریت طرح در جلسه علنی روز ۲۱ تیر ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی

مقدمه (دلایل توجیهی):

علی‌رغم گذشت ۵ سال از تصویب قانون برای راه‌اندازی و تکمیل سامانه املاک و اسکان، هنوز اطلاعات سکونتگاهی (اعم از مالکیت و اجاره و غیره) برای اکثر خانوارهای کشور در سامانه فوق ثبت نشده است که عدم اشتراک‌گذاری اطلاعات توسط دستگاه‌های اجرایی یکی از علل این نقصان به شمار می‌رود و در نتیجه امکان سیاستگذاری را برای اعمال انواع ابزارهای تشویقی و تنبیهی نمی‌دهد. تکمیل این سامانه مستلزم وضع مشوق‌های لازم برای مشارکت آحاد جامعه و برقراری پیوند میان کدهای ملی و کدهای پستی است.

همچنین در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی، نرخ پایین مالیات و ضعف سامانه فوق موجب اثربخش نبودن احکام قانونی موجد محسوب می‌شود و نرخ خانه‌های خالی در کشور ما به ویژه شهرهایی مانند تهران، بسیار بالاتر از متوسط جهانی است و بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵، تعداد واحدهای خالی در کشور بیش از دو میلیون واحد مسکونی بوده است. جهت رفع این دو کاستی در شرایط کنونی کشور که کاهش عرضه مسکن و افزایش سفته‌بازی موجب افزایش قیمت و فشار به خانواده‌های ایرانی شده است، طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم ارائه می‌شود.

ماده واحده

متن زیر جایگزین ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم می‌شود:

ماده ۵۴ مکرر- واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) خانه خالی شناسایی شوند چنانچه بیش از دوازده ماه از پایان عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می‌شود که این مالیات در سال‌های بعد ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود. این مالیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد.

تبصره ۱- تعیین ارزش اجاری ماهانه املاک براساس موضوع ماده ۵۴ این قانون صورت خواهد گرفت و سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون و در سنوات آتی هر سال، ارزش اجاری املاک را به روزرسانی نماید. مالیات موضوع این ماده شامل هزینه‌ها و استهلاکات صدر ماده ۵۳ و معافیت‌های موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ این قانون نمی‌شود.

تبصره ۲- وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، امکان برقراری پیوند میان کدملی اشخاص (یا کد شناسایی اتباع غیرایرانی) و کدپستی واحدهای مسکونی را در سامانه ملی املاک و اسکان به صورت خوداظهاری برای کلیه املاک (اعم از دارای سند رسمی، عادی و وکالتی) فراهم نماید.

کلیه اشخاص مکلف‌اند ظرف دو ماه، اطلاعات کدملی خود و کدپستی واحد مسکونی را (به همراه بارگذاری اسناد مثبته ملکی یا اجاری یا غیره) در سامانه وارد نمایند تا مشمول مالیات بر خانه خالی نشد. آن واحد مسکونی که سرپرست خانوار، کدملی افراد تحت تکلف خود را ذیل آن ابراز می‌کند، سکونتگاه اصلی خانوار به شمار می‌آید.

تبصره ۳- سرپرست خانوار به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای ۱۸ سال خود می‌تواند یک کدپستی دیگر نیز به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی نماید که از مالیات موضوع این ماده معاف خواهد بود. برخورداری از معافیت منوط به ثبت اطلاعات در سامانه طی مهلت تبصره ۲ است.

تبصره ۴ – واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش یا اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی‌شوند.

تبصره ۵- در خصوص املاک مسکونی مشاع حسب مورد میزان سهم‌الشرکه، مالکان مشمول مالیات موضوع این ماده خواهند شد.

تبصره ۶- اشخاص مشمول این قانون مکلفند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف ۱۵ روز در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره، اشخاص مشمول جریمه‌ای معادل ۲ برابر مالیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود.

تبصره ۷- داده‌های اظهارشده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهد بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه‌های اجرایی یا محاکم قضایی نمی‌باشد.

تبصره ۸- دستگاه‌های خدمت‌رسان مکلف‌اند ظرف ۳ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، به منظور ارائه خدمات زیر به متقاضیان، محل سکونت ثبت شده آنها را صرفاً از سامانه املاک و اسکان، استعلام نموده و آن را ملاک ارائه خدمات قرار دهند:

الف) ارزیابی جهت بهره‌مندی از سیاست‌های حمایتی

ب) افتتاح حساب و صدور دسته چک توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری

ج) تعویض پلاک خودرو توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

د) صدور دفترچه بیمه و بیمه‌نامه توسط سازمان تأمین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران

هـ) تخصیص خوابگاه دولتی به دانشجویان توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

و) تخصیص کد بورسی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار

ز) تخصیص سهمیه طرح‌های مدیریت ترافیک و آلودگی هوا توسط شهرداری‌ها

ح) ثبت‌نام مدارس توسط وزارت آموزش و پرورش

ط) ارسال اسناد و مدارکی نظیر گواهینامه، دسته‌چک، اخطاریه، ابلاغیه و… که بنا به ضوابط قانونی می‌بایست به محل سکونت افراد ارسال شود.

ی) صدور انواع پروانه، گواهی و مجوز توسط شهرداری‌ها

ک) ارائه انواع تسهیلات بانکی مربوط به حوزه مسکن از جمله صندوق پس‌انداز مسکن یکم و یا تسهیلاتی که جهت ارائه آنها املاک مشمول، در رهن بانک قرار می‌گیرد توسط بانک عامل

ل) ارائه انشعاب جدید آب، برق یا گاز طبیعی توسط وزارت‌خانه‌های نیرو و نفت.

استعلام از سامانه ملی املاک و اسکان برای دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های دولتی، بانکها و مؤسسات اعتباری رایگان خواهد بود.

تبصره ۹- وزارتخانه‌های نیرو و نفت مکلف‌اند ۳ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، حسب اعلام سامانه نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز صرفاً به سکونتگاه اصلی ثبت‌شده در سامانه ملی اقدام نمایند و در خصوص سایر اشخاص یا سکونتگاه غیراصلی، بالاترین پلکان قیمت این حامل‌ها را مبنا قرار دهند. با تغییر محل اقامت فرد مشمول، یارانه‌های مذکور به محل اقامت جدید افراد منتقل می‌گردد. وزیر نیرو و وزیر نفت مسئول حسن اجرای این تبصره هستند.

تبصره ۱۰- وزارت راه و شهرسازی مکلف است اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص واحدهای مشمول مالیات این ماده را به صورت برخط در اختیار این سازمان قرار دهد. سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مطابق فصل هشتم این قانون مالیات متعلقه را به مالک واحد مذکور ابلاغ نماید. مالک واحد خالی مکلف است تا سه ماه پس از ابلاغ، مالیات متعلقه را به نحوی که سازمان امور مالیاتی تعیین می‌کند، پرداخت نماید. تأخیر در پرداخت مالیات، ماهانه مشمول جریمه ۴ درصد مالیات متعلقه خواهد بود. وزیر امور اقتصادی و دارائی مسئول حسن اجرای این تبصره است.

تبصره ۱۱: وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حداکثر یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، دستورالعمل نحوه پیشبرد سامانه، ثبت و صحت‌سنجی اطلاعات اظهار شده توسط افراد و شیوه دسترسی سایر دستگاه‌ها به این سامانه را تدوین و ابلاغ نماید. همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند با به درخواست وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد نیاز جهت تکمیل و به روزرسانی را در اختیار سامانه ملی املاک و اسکان کشور قرار دهند. وزیر راه و شهرسازی مسئول حسن اجرای این ماده (جز تبصره‌های ۸، ۹ و ۱۰) است.

ادامه مطلب

لغو موقت آزمون دکتری و کارشناسی ارشد ۱۳۹۹

1399/04/23

برگزاری آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد. قرار بود آزمون دکتری روز پنجشنبه هفته جاری (۲۶ تیر) و آزمون کارشناسی ارشد در روزهای ۲ و ۳ مرداد برگزار شوند.

ادامه مطلب

رأی وحدت‌ رویه شماره ۷۸۹–۱۳۹۹/۴/۳ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

1399/04/21

رأی وحدت‌ رویۀ شمارۀ ۷۸۹–۱۳۹۹/۴/۳ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

با توجه به اینکه به لحاظ وضعیت خاص ورشکستگی و احکام راجع به آن و لزوم تسریع در انجام عملیات تصفیه، مقررات خاصی در قانون تجارت وضع شده و از جمله فصل مخصوصی به طرق شکایت از احکام صادره راجع به ورشکستگی تحت همین عنوان اختصاص داده شده و آگهی کردن حکم ورشکستگی الزامی شده و در ماده ۵۳۷ همین قانون مبدأ اعتراض اشخاص ذینفع به نحو مطلق، تاریخ اعلان (آگهی) احکام راجع به ورشکستگی دانسته شده است و قرینه کافی بر نسخ مقررات خاص مذکور به موجب مقررات عام قانون مؤخر‌التصویب آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی وجود ندارد و با عنایت به اصل عدم نسخ، اعتراض کلیه اشخاص ذینفع به احکام ورشکستگی، خارج از مهلت‌های مذکور در ماده ۵۳۷ قانون یادشده در دادگاه صادرکننده حکم قابلیت استماع ندارد. بنا به مراتب، رأی شمارۀ ۲۸۴ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ شعبه دهم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان که با این نظر انطباق دارد به اکثریت قاطع آراء هیأت عمومی صحیح و مطابق قانون تشخیص می‌گردد. این رأی طبق ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با اصلاحات بعدی، در موارد مشابه برای شعب دیوان، دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است.

ادامه مطلب

امکان خوداظهاری ابتلا کرونا دکتری ۹۹ و ویرایش اطلاعات

1399/04/21

مطابق اطلاعیه پیشین سازمان سنجش در تاریخ ۱۵ تیرماه، از امروز امکان خوداظهاری ابتلا بیماری کرونا و ویرایش اطلاعات داوطلبان در سامانه سازمان سنجش برای آزمون دکتری ۹۹ فراهم شد.

داوطلبان به سه روش «شماره پرونده و کد ملی»، «شماره پرونده و کد پیگیری» و «شماره پرونده و شماره سریال» می توانند خوداظهاری و ویرایش اطلاعات انجام دهند.

فرم خوداظهاری کرونا آزمون دکتری ۹۹ باید توسط بیماران ویروس کرونا اعم از بیمارانی که در بیمارستان بستری شده اند یا در قرنطینه خانگی بوده اند، پر گردد.

داوطلبانی که دچار بیماری ویروس کرونا هستند، جهت حضور در آزمون دکتری ۹۹ باید گواهی تاییدیه بیمارستان مبنی بر ابتلا یا نتیجه تست و آزمایش مثبت بودن ویروس کرونا را در فرم خوداظهاری بیماران کرونا بارگذاری نمایند.

این داوطلبان مطابق اعلام سازمان سنجش، با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان محل بستری یا محل‌های امن مورد تایید وزارت بهداشت امکان شرکت در آزمون دکتری ۹۹ را دارند.

برای تکمیل فرم خوداظهاری بیماران مبتلا به ویروس کرونا برای شرکت در آزمون دکتری می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:
ادامه مطلب

رأی وحدت‌ رویه شماره ۷۸۸–۱۳۹۹/۳/۲۷ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

1399/04/21

رأی وحدت‌ رویۀ شمارۀ ۷۸۸–۱۳۹۹/۳/۲۷ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

مستفاد از مواد ۴۱۸، ۴۱۹ و ۴۲۱ قانون تجارت و سایر مقررات مربوط، طلبکاران ورشکسته حق مطالبه خسارت تأخیر تأدیه ایام توقف را از ورشکسته ندارند و حکم مقرر در مواد ۵۶۱ و ۵۶۲ قانون مذکور ناظر به زمانی است که تاجر بخواهد اعاده اعتبار (حقی) کند، که در رأی وحدت رویه شماره ۱۵۵- ۱۳۴۷/۱۲/۱۴ هیأت عمومی دیوان عالی کشور نیز تصریح شده است.

ادامه مطلب

فهرست شهرهای با احتمال قبولی بالاتر برای داوطلبان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه

1399/04/20

مرکز وکلای قوه قضاییه با صدور اطلاعیه ای فهرست ۹۰ شهر را که احتمال پذیرفته شدن داوطلبان آزمون سال ۹۸ این مرکز در آنها بیشتر است، منتشر کرد. انتشار این فهرست برای کمک به داوطلبانی است که در انتخاب شهر اولیه نتوانسته‌اند در هیچ کدام از ۲۰ حوزه قضایی منتخب خود پذیرفته شوند.

در این اطلاعیه به داوطلبان توصیه شده است:

۱. صرفاً داوطلبانی که در هیچ‌یک از انتخاب‌های خود پذیرفته نشده اند این حوزه ها را انتخاب کنند.

٢ به امکان سکونت و اشتغال خود توجه کنید زیرا به طور کلی امکان انتقال برای ورودی های ٩٨ وجود ندارد.

مهلت ویرایش حوزه‌های قضایی برای داوطلبان سهمیه آزاد تا ساعت ۱۸ روز پنجشنبه ۱۹ تیر ادامه دارد و هر داوطلب می‌تواند ۲ استان را انتخاب کند تا در صورت عدم قبولی در انتخاب‌های شخصی، مرکز بنا به نمره کسب شده در این ۲ استان، نسبت به تعیین حوزه قضایی (در صورت وجود ظرفیت) اقدام کند.

ادامه مطلب

ظرفیت کانون کردستان در آزمون وکالت ۹۹

1399/04/20

رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان با اعلام تعیین ظرفیت پنجاه نفری و بومی‌گزینی این کانون در آزمون وکالت ۹۹ گفت که مصادیق افراد بومی و شرایط آن متعاقباً اعلام خواهد شد. ظرفیت این کانون در آزمون وکالت سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۶ نفر بود که در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته است.

بنابر اعلام روابط‌عمومی کانون وکلای دادگستری کردستان، حبیب‌اله مرادی بومی‌گزینی را تصمیمی برای جهت به اشتغال فارغ‌التحصیلان استان عنوان کرده است.

همچنین مطابق مقررات، ۳۰ درصد از این تعداد (۱۵ نفر) به داوطلبان سهمیه ایثارگر و بقیه به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص خواهد یافت.

آزمون وکالت سال ۱۳۹۹ در ۲۸ آذرماه برگزار می شوذ. زمان احتمالی انتشار آگهی ثبت نام نیز شهریورماه خواهد بود.

ادامه مطلب

تعیین ظرفیت کانون خراسان در آزمون وکالت ۹۹

1399/04/18

رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان  از تعیین ظرفیت ۱۶۰ نفری برای آزمون سال جاری این کانون خبر داد

ظرفیت سال قبل کانون خراسان ۱۵۰ نفر بود.

ادامه مطلب

تعویق برگزاری آزمون دفتریاری اسناد رسمی ۹۸ به دلیل کرونا

1399/04/17

اداره کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی اطلاعیه ای از تعویق زمان برگزاری آزمون دفتریاری اسناد رسمی خبر داد.

 متن اطلاعیه منتشر شده از سوی این اداره کل به شرح زیر است:

« به اطلاع آن دسته از کسانی که به عنوان متقاضی دفتریار اول و دوم از ناحیه سران دفاتر اسناد رسمی جهت شرکت در آزمون مربوط معرفی شده و ثبت نام نموده اند می رساند، با توجه به وضعیت اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به منظور حفظ سلامت این عزیزان و پیشگیری از شیوع این بیماری، آزمون اعلام شده در تاریخ ۱۳۹۹/۴/۲۰ برگزار نخواهد شد.

 ضمنا تاریخ برگزاری آزمون مذکور متعاقبا از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام خواهد شد.»

لازم به ذکر است که تاریخ اولیه برگزاری این آزمون ۲۳ اسفند تعیین شده بود اما با اوج‌گیری کرونا در کشور به ۲۰ تیر منتقل شد.

ادامه مطلب

جزییات مصاحبه علمی آزمون قضاوت سازمان قضایی نیروهای مسلح

1399/04/17

معاونت منابع انسانی قوه قضائیه در اطلاعیه‌ای، زمان مصاحبه علمی پذیرفته شدگان دانشگاهی واجد شرایط جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح را اعلام کرد. مرحله تستی این آزمون روز ۶ دی ۱۳۹۸ برگزار شده و نتایج آن در بهمن ماه اعلام شده بود.

 در اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح آمده است:

داوطلبان پذیرفته شده دانشگاهی در مرحله اول (آزمون تستی) که واجد شرایط می‌باشند به مصاحبه علمی دعوت خواهند شد و مصاحبه علمی‌شفاهی پذیرفته‌شدگان دانشگاهی از روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه آغاز می‌گردد.

زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی ابلاغ خواهد شد. زمان مصاحبه علمی یکبار تعیین و ابلاغ می‌گردد و امکان تغییر آن وجود ندارد. عدم پاسخگویی به تلفن همراه در دو نوبت به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه علمی است.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در روز مصاحبه علمی:
۱. اصل و تصویر کارت ملی
۲. اصل شناسنامه و تصویر تمام صفحات آن
۳. تصویر مدارک تحصیلی (کارشناسی یا سطح ۲ و بالاتر)
۴. تصویر کارنامه تستی
۵. گواهی سابقه خدمت بر اساس مندرجات اطلاعیه آزمون (حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۶ سال سابقه خدمت)
۶. یک قطعه عکس ۳*۴ پرسنلی جدید

تذکر ۱: همه مدارک می‌بایست در قطع A4 تهیه و تحویل شوند.

تذکر ۲: در صورت نقص مدارک در روز مصاحبه علمی از تشکیل پرونده ممانعت به عمل خواهد آمد و داوطلب حق شرکت در مصاحبه علمی را نخواهد داشت.
نشانی محل‌های‌ مصاحبه:

ادامه مطلب

جزییات جذب و نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان مرحله مصاحبه آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۹۸

1399/04/17

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، شب گذشته در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی (لایو) درباره فرایند جذب پذیرفته‌شدگان مرحله مصاحبه آزمون سال ۹۸ این مرکز و نحوه بررسی اعتراضات احتمالی، توضیحاتی را ارائه داد. به گفته بهادری جهرمی، در شرایطی امکان انجام مجدد مصاحبه داوطلبان نیز وجود خواهد داشت.

به گزارش اختبار، او در این لایو تست‌زدن را نیمی از توانمندی و استعداد لازم برای داوطلبان دانست و گفت: در مرحله دوم قدرت بیان و روش استدلال و توانمندی های شخصیتی فرد و سایر شرایط قانونی احراز می شود. مجموع این دو نمره، نمره داوطلب را مشخص خواهد کرد.  در آزمون سال ۹۸ هیچ داوطلبی را نداشتیم که نمره کامل تستی را کسب کرده باشد و بالاترین نمرات، حدود ۸۰ از ۱۰۰ بود. کسی که در مرحله تستی ۸ از ۱۰ را کسب کرده باشد، اگر حتی دو نمره در مصاحبه بگیرد، قبول محسوب می شود. به‌عبارت دیگر، کسی که جمع نمراتش در مصاحبه و تست ۱۰ شده باشد قبول است.

فرایند رسیدگی به اعتراضات

بهادری جهرمی درباره رسیدگی به اعتراضات داوطلبان مرحله مصاحبه گفت: همانگونه که در مرحله کتبی اعتراضات را پذیرفتیم، در مرحله شفاهی نیز به اعتراضات رسیدگی خواهیم کرد. در مرحله تستی هم دانشگاه پیام نور اعتراضات را بررسی کرد و هم یک سامانه در مرکز فعال کردیم که هر داوطلب می‌توانست تک‌تک تست‌هایش را مشاهده کند. امکان رسیدگی حضوری هم وجود دارد. از ۱۰۷هزار نفر، ۸۰ نفر خواستند حضوری پاسخنامه های خود راببینند. مبلغ اعتراض حضوری ۵۰ هزار تومان [برای هر درس] بود که در صورت احراز تصحیح نادرست تست و صحت ادعای داوطلب، مبلغ اخذ شده به او مسترد می‌شد.  هزار نفر نیز از طریق سایت به طور رایگان پاسخنامه تفصیلی خود را مشاهده کردند.

مشابه همین روند برای آزمون شفاهی نیز پیش‌بینی خواهد شد؛ حدود یک‌سوم داوطلبان امتیاز لازم را در این مرحله کسب نکردند. با اینکه در آزمون شفاهی سخت گرفتیم، اما بیش از تخمین خودمان قبولی داشتیم. داوطلبان با مشاهده کارنامه متوجه خواهند شد که نمرات آزمون شفاهی آنان از تستی آنان بهتر بوده است.

برای بررسی اعتراضات، فایل صوتی مصاحبه بررسی خواهد شد. درخصوص مصاحبه‌هایی که ضبط نشده اند، چنانچه داوطلب حداقل نمره ۵ از ۱۰ را در آزمون تستی کسب کرده باشد،‌ امکان برگزاری مجدد جلسه مصاحبه وجود دارد.

کسی که اعتراض کند و اعتراضش پذیرفته شود، در همان حوزه انتخابی خود پذیرش خواهد شد.

جزییات بیشتر درباره فرایند اعتراض مردود شدگان مصاحبه به زودی اعلام خواهد شد.

کارنامه انتخاب حوزه قضایی، هدیه‌ای به داوطلبان بود


ادامه مطلب

تعیین ظرفیت کانون البرز در آزمون وکالت ۹۹

1399/04/17

ظرفیت کانون وکلای دادگستری البرز با کاهش ۲۶ نفری نسبت به سال گذشته، ۱۰۴ نفر تعیین شد که از این تعداد، ۷۳ نفر به سهمیه آزاد و ۳۱ نفر به سهمیه ایثارگر اختصاص دارد.

 به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان البرز، عصر روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹ رئیس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری استان البرز جلسه ای را با حضور رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه های انقلاب و سایر مقامات قضایی استان در کانون البرز برگزار کردند.ادامه مطلب

دریافت کارت آزمون استخدام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

1399/04/17

ادامه مطلب

ظرفیت کانون گیلان در آزمون وکالت ۹۹

1399/04/16

ظرفیت کانون وکلای دادگستری گیلان برای جذب کارآموز وکالت در آزمون وکالت سال ۱۳۹۹ بدون تغییر نسبت به سال قبل، ۹۰ نفر تعیین شد.
به نقل از روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان، جلسه تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری، با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی رییس کل دادگستری استان گیلان، درویش‌گفتار رییس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی رشت و دکتر محمدرضا نظری‌نژاد رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان برگزار شد.


ادامه مطلب